Příštích 14 dnů rozhodne: Pokud dojde k razantnímu nárůstu, budeme řešit úpravy, říká Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 9. 2021

Epidemická situace v Česku se s návratem školáků do lavic a dovolenkářů na začátku září změnila. Zvýšila se celkově mobilita lidí. Počty nakažených tak začaly opět stoupat a z desítek případů se najednou staly stovky. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) však není důvod k žádné panice, protože proti loňskému roku je počet nemocných pořád nižší a hospitalizovaných zůstává třetina. "Jsme na tom dobře, ale rozhodně nechci nějak předbíhat, protože situace se může vyvíjet opravdu různě. Můj názor je, že by bylo moudré počkat ještě tak dva týdny a pak hodnotit," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Minulý rok epidemie koronaviru vykazovala dramatičtější čísla než je tomu letos. Přesto není radno situaci podcenit. Počty nakažených se v posledních dnech drží ve stovkách, v pátek laboratoře odhalily 422 nově nakažených a 31 osob vyžadovalo kvůli onemocnění covid-19 lékařskou péči v nemocnici. Reprodukční číslo se drží na hodnotě 1,13 – i když druhým dnem stagnuje, stále je ukazatelem rychlého šíření viru v populaci.

"Z mého pohledu není situace tak zásadně špatná. Spíše se zdá, že podle posledních čísel za včerejšek (pátek) stagnuje, hlavně v porovnání s loňským rokem jsme skutečně jinde. Loni bylo 17. září přes tři tisíce nových případů a nyní je to za stejný den nějakých 400, takže v tomto ohledu není aktuální situace tak eskalující. Nicméně rozhodně nechci nic předbíhat, může se to ještě vyvinout různým způsobem. Troufám si však tvrdit, že jsme v lepším stavu než v loňském roce i co se týká počtu hospitalizovaných, tam jsme někde na třetině," řekl Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz s tím, že oproti loňskému podzimu to vypadá mnohem lépe a rostoucí čísla se musí brát vážně, ale nikoliv jako alarmující.

"Myslím si, že skutečně můžeme říct, že se epidemická situace vyvíjí lépe. Ale opakovaně jsem již říkal, že já osobně bych počkal do konce září a pokud by to pokračovalo podobným trendem, kdy by nedocházelo k nějakému razantnímu nárůstu, tak pak se případně můžeme bavit o nějaké úpravě. Zatím je přeci jenom brzy, počkejme si 14 dní, jak se to bude vyvíjet. Ale je nesporné, že aktuální data jsou jiná než před rokem," dodal šéf rezortu zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

Nejrychleji se nyní koronavirová infekce aktuálně šíří v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá v průměru 46 nových případů za posledních sedm dní. Nově následuje Moravskoslezský kraj s 38 případy. V Karlovarském kraji, kde byla v minulých dnech incidence dlouhodobě nejvyšší, incidenční číslo klesá, nyní je to 36 případů za týden v přepočtu na 100.000 lidí. Naopak nejlépe je na tom Liberecký kraj, kde se incidenční číslo drží pod deseti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.