Přístup MPO může ohrozit zdraví českých obyvatel

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 7. 2020

Sněmovní Výbor pro zdravotnictví na dnešní schůzi jednal mimo jiné o notifikaci zdravotnického materiálu, zejména roušek a respirátorů důležitých pro Česko kvůli koronaviru.

České firmy vyrábějící tyto pomůcky potřebují získat evropské certifikáty, aby mohly dodávat materiál státu. Podle předsedkyně výboru Věry Adámkové odpovědný náměstek MPO Jan Dejl problému nevěnuje dostatečnou pozornost a tím vážně ohrožuje zdraví českých obyvatel. Člen výboru David Kasal uvedl, že v Česku kvůli MPO chybí potřebná metodika, zkušebny i informace. "České firmy, které vyrábí zdravotnický materiál, jsou připraveny státu potřebný materiál dodávat. Absolutně ale neví, na koho se obrátit, kdo co řeší, od koho získají potřebné certifikáty. Přitom dané firmy distribuují v zahraničí bez problémů. Je navíc tristní, že ochranné pomůcky testují zkušebny pro uhelné doly.

Zástupce náměstka Dejla ředitel odboru řízení resortních organizací Lukáš Trsek kritiku odmítá s tím, že certifikaci by měl nově provádět Český metrologický institut. Dosud tuto záležitost řešil Elektrotechnický zkušební ústav. Podle přítomných odborníků z řad výrobců zdravotnického materiálu je toto řešení nešťastné a může proces výrazně zkomplikovat.

ČR přijde o: 1. Daně z příjmů minimum 2. DPH z 5 mld 3. Odvody za cca 10 0000 zaměstnanců 4. Zdravotní pojišťovny přijdou o 50% na nákupu zdravotních prostředků, velká částka dnes je 7 mld. Z toho asi 30 % domácí výroba a ta je o 50 % levnější než nadnárodní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.