Přízemní mrazíky, ale pak příjemné oteplení. Počasí ukáže v novém týdnu vlídnou tvář a překvapí, říká meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 9. 2021

Už ve středu se léto přehoupne do astronomického podzimu, který se ponese hned první den ve znamení chladného počasí, deště a výjimkou nebudou ani mlhy. S koncem týdne se ale vyjasní a oteplí. "Ke konci týdne budou teploty stoupat, už před víkendem se odpolední maxima zastaví na 20 °C. V úterý však očekáváme ranní minima na 2 °C," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Astronomické léto počínaje středou 22. září končí a nahradí ho podzim, který nastane téhož dne přesně dvacet minut a třicet vteřin po 21. hodině. Počasí prvního pozimního dne bude ovlivňovat vyšší tlak vzduchu od západu a také příchod studené fronty. Přesto ke konci týdne oproti předchozím dnům teploty o něco stoupnou.

"Do Česka i nadále proudí chladný vzduch od severovýchodu, který přináší teploty typické pro polovinu října. Pondělní ráno přineslo nejnižší teploty na vrcholky Jeseníků a Beskyd, v 6 hodin ráno bylo na Šeráku 0,4 °C, na Lysé hoře 1,9 °C. Nízká oblačnost se začne postupně místy protrhávat od úterý. Dnes bude převládat velká oblačnost, oblačno až zataženo, ojediněle s mrholením. Oblačnost se bude večer místy měnit na polojasno, odpolední teploty vystoupí na 12 až 16 °C," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v úterý - tedy poslední astronomický letní den, se začne »blýskat« na lepší časy.

"Počasí u nás začne ovlivňovat výběžek vyššího tlaku vzduchu, který bude nízkou oblačnost během dne místy rozpouštět až na polojasno. Zpočátku dne tak bude oblačno až zataženo s nízkou oblačností, postupně místy až polojasno, objevit se může i mrholení. Ranní teploty klesnou na 9 až 5 °C, při polojasné obloze na 2 °C, ojediněle se budou tvořit přízemní mrazíky. Nejvyšší odpolední teploty se zastaví mezi 13 až 17 °C. Ve středu bude oblačno, postupně místy polojasno nebo skoro jasno. Po ránu se budou tvořit četné mlhy nebo nízká oblačnost. Ranní teploty klesnou na 6 až 2 °C, místy očekáváme i přízemní mrazíky. Odpolední teploty vystoupí na 13 až 17 °C," popsala pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí, jak se počasí bude vyvíjet v předposledním zářijovém týdnu.

"Ve čtvrtek bude polojasno nebo skoro jasno. Po ránu čekáme četné mlhy nebo nízkou oblačnost. Večer bude od severozápadu až oblačno. Ranní teploty budou klesat na 6 až 2 °C, místy se vytvoří přízemní mrazíky. Odpolední teploty vystoupí na 16 až 20 °C. V pátek bude zataženo až oblačno, postupně místy s přeháňkami. Ranní teploty budou klesat na 8 až 4 °C. Odpolední teploty vystoupí na 14 až 18 °C," vyjádřila se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz

Víkend by pak měl přinést jasnější oblohu a příjemné teploty. "Už v sobotu začne docházet k ubývání oblačnosti – bude oblačno, místy přeháňky, postupně až polojasno. Ranní teploty klesnou na 8 až 4 °C. Odpolední teploty vystoupí na 16 až 20 °C. V neděli bude polojasno, po ránu četné mlhy nebo nízká oblačnost. Ranní teploty čekáme mezi 8 až 4 °C. Odpolední teploty se zastaví na 16 až 20 °C. Počasí tedy příjemně překvapí," dodala pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.