Pro mnoho lidí kauza STAN může být pod heslem "Zrada dokonána". Je to zklamání, strana mi byla blízká, říká Andor Šándor

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 6. 2022

Ministr školství Petr Gazdík (47) v neděli oznámil, že ke konci června rezignuje na funkci ve vládě. Opustí i křeslo místopředsedy hnutí STAN. Reagoval tak na informace o svých kontaktech s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi obviněné v kauze pražského dopravního podniku. Zástupci dalších stran označili Gazdíkovu rezignaci za nevyhnutelnou. Zatímco podle vládních politiků znamená změnu politické kultury oproti předchozímu kabinetu, opozice žádá i konec ministra vnitra Víta Rakušana (43) či všech ministrů STAN. Na situaci pro ŽivotvČesku.cz nabídl na dotaz svůj pohled bezpečnostní expert a politický komentátor Andor Šándor (64), který v negativním významu žasl na tím, že »krádež za bílého dne« je vládě víceméně lhostejná.

"Myslím si, že to pro mnoho lidí může být pod heslem »Zrada dokonána«. Že se mnoho lidí utvrdí v tom, že politika je opravdu prasárna a volby znamenají přenastavení penězovodu. Toto je v kontrastu navíc s tím, jak se v ČR zhoršuje situace po všech stránkách a jak vlastně řada lidí má více či méně oprávněný pocit, že vláda skutečně jejich problémy neřeší. Rozsah toho, co vidíme, tím myslím morální a politickou devastaci hnutí STAN, je něco, co by v Británii, kde jsem měl možnost žít, vedlo k pádu vlády," uvedl pro ŽivotvČesku.cz v úvodu Andor Šándor.

Šéf hnutí STAN Rakušan odstoupit nemá v plánu. Gazdíkova nástupce ve vládě chce představit zkraje přespříštího týdne. Zmínil, že resort školství by podle něj zvládli například senátoři za STAN Jiří Drahoš (73) či Miroslav Plevný (56). Odchod ministra školství bude první změnou v kabinetu premiéra Petra Fialy (58) od jmenování loni v prosinci.

Gazdík zdůraznil, že se necítí ničím vinen, nechce ale uškodit vládě a STAN především v době českého předsednictví v EU. Styky s Redlem považuje za chybu či naivitu. Premiér Fiala (ODS) i další lídři koaličních stran Gazdíkovo rozhodnutí ocenili. Podle Fialy je výrazem změny politické kultury pod novou vládou.

"U nás je to věc, která navodí představu tím, že Gazdík do toho hodil vidle, že to stačí. Ale myslím si, aby tolik lidí z vedení strany bylo skutečně takto »cinknuto« počínaje Farským, konče nebožtíkem Michalikem, to přece vypovídá o té straně závažně. Je otázka, jak se k tomu postaví vláda, kdy jediný ministr Bartoš k tomu po dvou dnech promluvil, a to ještě tak jako nějak, kdy ostatní se tvářili včetně premiéra, že vláda vládne dobře a není potřeba s tím nic dělat. Mně osobně přijde, že ta míra, co je ještě akceptovatelné, snad ještě níž být nemůže. Je to pro mě zklamání, protože mi ta strana byla blízká. Věřím, že v řadách STAN je řada poctivých starostů, kteří nejsou ale ve vedení," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor ohledně svého pohledu na situaci.

Opozice také považuje Gazdíkův odchod za nevyhnutelný. Šéf ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (67) označil Gazdíka jen za jedno »chapadlo«. "Skutečnou hlavou hydry je pan Rakušan, který organizovaný zločin STAN kryje z pozice ministra vnitra," uvedl. Rakušan se proti tomu v České televizi (ČT) ohradil, Babišovi se podle něj evidentně nelíbí, že policie má zcela volné ruce. Šéf SPD Tomio Okamura (49) označil STAN za »politicko-kšeftařský projekt«, který nikdy neměl být součástí vlády.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.