Reklama:

Probíhají studie k očkování dětí od 6 měsíců věku, říká Roman Prymula. Uvedl, jaký přístup zvolí Česko

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2021

Očkování by mělo být podle mnohých odborníků jednou z nejúčinnějších zbraní proti koronaviru, který v Česku vypukl v první vlně na jaře loňského roku. Rozporuplné diskuze ale vyvolává vakcinace dětí, se kterou především řada rodičů nesouhlasí. Bývalý ministr zdravotnictví a renomovaný epidemiolog Roman Prymula (57) je názoru, že očkování dětí od 12 let je bezpečně podloženo daty. "Myslím si, že máme dostatek dat na to, abychom byli schopni očkovat právě tuto věkovou kategorii. Samozřejmě probíhají studie i u mladších dětí od 6 měsíců nahoru, ale zde se vede poměrně vášnivá polemika," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Od září by mohli praktičtí lékaři mít k dispozici očkovací preparát farmaceutické společnosti Pfizer/BioNTech k očkování dětí od 12 let. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34), který se sám nechal očkovat v jednom z velkokapacitních očkovacích center. V noci ze čtvrtka na pátek 4. června se očkování proti covidu-19 zpřístupnilo zatím nejmladší věkové kategorii od 16 do 29 let. Avšak vakcína Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech je již schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) i pro mladší děti od 12 let.

Jejich očkování doporučila také Mezioborová skupina pro epidemické situace (meSES), která i přes určenou prioritu seniorů vidí ve vakcinaci dětí od věku 12 let smysl.

Reklama:

"Tady se asi shodneme. Myslím si, že máme dostatek dat na to, abychom byli schopni očkovat právě věkovou kategorii od 12 let. Samozřejmě probíhají studie i u mladších dětí od 6 měsíců nahoru, ale zde se vede poměrně vášnivá polemika, jestli takto malé děti očkovat, když jejich průběh není až tak dramaticky závažný," řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz s tím, že existuje i druhá stránka věci, o kterou se opírají odůvodnění dalších skupin.

"Argumenty jsou, že poslední mutace začínají postihovat i dětskou populaci poměrně významným způsobem. My v tuto chvíli volíme nějaké konzervativní výstupy, což znamená, že nyní asi nebudeme akutně očkovat nejmladší děti. Budeme vyčkávat, jak se situace postupně vyvine. Jsem názoru, že Česká republika v této oblasti zvolí opatrnější přístup a nebude se okamžikově očkovat populace pod 12 let," dodal Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.


Dosud bylo podáno 7 641 972 očkovacích dávek, z toho 26 309 za úterý 15. června. V Česku je aktuálně 136 hospitalizovaných osob kvůli onemocnění covid-19 a za včerejší den přibylo celkem 213 pozitivně testovaných případů, z nichž 18 lidí spadá do věkové kategorie 65+.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: