Problém s výplatou rouškovného 5000 korun pro důchodce. Starostka upozornila na zádrhel

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 12. 2020

Mimořádný příspěvek pro důchodce, tzv. rouškovné, už Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) rozeslala všem důchodcům, kteří na něj měli nárok. Ovšem s vyplacením příspěvku 5000 korun může nastat pořádný zádrhel. Starostka Peček Alena Švejnohová upozornila na problém, který ji značně rozlítil. A dokonce napsala dopis ministryni financí Aleně Schillerové. "Bude to pomalu rok, co ve městě děláme co můžeme, abychom zabránili šíření covidu. A teď nás zaplaví složenky k vybrání 5.000,- Kč pro důchodce na poště do 29.12. 2020?," stojí v části dopisu starostky.

Starostka na sociální síti upozornila, že některým seniorům, kteří na dávku mají nárok, byl zaslán příspěvek složenkou. Ovšem ta má omezenou splatnost. Problém je v tom, že někteří senioři nemusí stihnout poštu navštívit a příspěvek si vyzvednout. Navíc další problém je, že větší shlukování lidí znamená větší riziko přenosu infekce.

"Dneska jsem se tedy fakt naštvala! A napsala dopis ministryni financí Aleně Schillerové. Bude to pomalu rok, co ve městě děláme co můžeme, abychom zabránili šíření covidu. A teď nás zaplaví složenky k vybrání 5.000,- Kč pro důchodce na poště do 29.12. 2020? Pošty mají omezenou otevírací dobu, do konce roku zbývá pár dnů a jsou už teď přeplněné zásilkami. A stát tam pošle miliony seniorů do front," uvedla starostka Alena Švejnohová na sociálních sítích.

Dneska jsem se teda fakt naštvala! A napsala dopis ministryni financí Alena Schillerová. Bude to pomalu rok, co ve městě...

Zveřejnil(a) Alena Švejnohová - starostka Peček dne Pátek 11. prosince 2020

Starostka se tak obrací na ministryni financí s tím, že vhodné je prodloužení lhůty, kdy si mohou někteří důchodci vyzvednout rouškovné tak, aby nemuseli stát ve zdlouhavých frontách a zaměstnanci České pošty nečelili obrovskému náporu. Ne každý totiž disponuje účtem a někteří si nechávají peníze zasílat poštovními poukázkami typu B, které budou adresátům prostřednictvím České pošty doručeny do 15. 12. 2020.

Starostka tak upozorňuje, že senioři, kteří dostávají příspěvek na složenku, mají omezenou dobu, aby si ho vyzvedli. Česká pošta v obchodních podmínkách pro poštovní poukázku B uvádí, že po uplynutí lhůty určené odesílatelem podnik již poukázanou finanční částku vyplatit nemůže.

Přesná lhůta pro výplatu částky může být odesílatelem určena v rozmezí od 10 do 30 dnů od podání. V případě, že odesílatel lhůtu neurčil, je lhůta 25 dnů od podání. Dalším bodem v podmínkách České pošty je, že zmíněné ustanovení neplatí, pokud odesílatel uvedl na podací doklad poznámku »Neukládat«.

Starostka se tak v závěru svého vyjádření dotazuje, zda někdo přemýšlí nad tím, jak lidé vlastně žijí. "Chápe tam někdo, jak vypadá život lidí v praxi? A jestli ano, má tohle být nějaký záměr, jak Česká pošta a její zaměstnance úplně dorazit a seniory na Vánoce poslat po tisících do nemocnic?," uvedla Alena Švejnohová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.