Proč je nedostatek léků. Roman Prymula vyjmenoval 5 zásadních důvodů
Vláda podle premiéra Petra Fialy (58) souhlasila minulý týden s úhradou dalších druhů antibiotik z ciziny z veřejného zdravotního pojištění, některá se platí už od začátku února. Chce tím bránit výpadkům léčiv, řekl Fiala na tiskové konferenci po jednání vlády. Jenže léků, kterých je v lékárnách nedostatek, je celá řada. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila mezinárodně uznávaného epidemiologa a bývalého šéfa resortu zdravotnictví Roman Prymulu (59), který poukázal na pět zásadních důvodů, proč se Česká republika ocitla v situaci, kdy jindy běžně dostupné léky chybí.
Ve srovnatelném prvním čtvrtletí loňského roku podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bylo do ČR dodáno asi 2,3 milionu balení antibiotik. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na začátku února na tiskové konferenci uvedl, že spotřeba v prvních pěti týdnech letošního roku narostla o 47 procent u tabletových antibiotik a téměř o 140 procent u antibiotik ve formě sirupů.
Podle Romana Prymuly se sešlo hned několik faktorů, které se o nedostatek léčiv postaraly. "Vidíme jasný nedostatek léčiv ve smyslu antibiotik i antipyretik. Tady je nutné položit si otázku, co je důvodem tohoto stavu. Jeden z nich je, že došlo k výskytu masivní vlny respiračních onemocnění, na které systém připraven nebyl," uvedl pro ŽivotvČesku.cz špičkový odborník.
"Druhým důvodem je, že tu je vyšší počet obyvatel, než na kolik se běžně plánuje počet balení, což ovlivnila válka na Ukrajině, ale dalo se s tím počítat. Další chybou je, že společnosti, které preparáty vyrábějí, nenaplánovaly dostatečně vysoké zásoby, protože nepředpokládaly, že spotřeba bude významně vyšší," upřesnil dále pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf zdravotnictví.
Válek po jednání vlády zmínil, že kritika je očekávatelná a o připomínkách chce s firmami dál jednat. "Budu trvat na tom, aby u firem, které mají opakovaně výpadky, aby tam byla zásoba na dva měsíce. U těch, které mají stabilní dodávky, na jeden měsíc," upřesnil stávající ministr zdravotnictví.
Roman Prymula dále poukázal i na výrazný problém, který ČR nemůže významně ovlivnit. Tím je zejména skutečnost, že preparáty, zejména účinné látky preparátů, jsou dominantně mimo EU.
"A v neposlední řadě jsou to nízké ceny preparátů u nás, které se na nedostatku podílejí, kdy ČR je jednou ze zemí, která má nejlevnější ceny nákupu, a to vede k tomu, že když takovéto léky chybí, tak je postižena zejména země, která producentům a distributorům relativně přináší méně zisku. Částečně mohou hrát rolibreexporty léků do dražších zemí. Další chybou je nepochybně i to, že se tomu adekvátní orgány včetně ministerstva zdravotnictví nevěnovaly v minulosti dostatečně - ve smyslu zajištění dostatečných objemů. Teď je vidět, že ministerstvo na tom pracuje velmi intenzivně, ale ono nakoupit tato léčiva, když je nedostatkem zatížena celá Evropa, je velmi těžké a jeden ze zádrhelů je, že již zmíněné suroviny se získávají mimo Evropu, a to v Indii a Číně, a my nejsme schopni následně jakkoliv ovlivnit navýšení výroby v momentě, kdy to potřebujeme," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník Roman Prymula.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.