Proč koronavirus nejvíce napadá plíce? Roman Prymula prozradil, co je přesným důvodem
Řada lidí, kteří prodělali onemocnění covid-19, má i několik měsíců po vyléčení poškozené plíce. Nový typ koronaviru dokáže lidově řečeno v těle člověka natropit pořádnou paseku. Profesor Roman Prymula (56) odhalil, proč SARS-CoV-2 útočí nejvíce na plíce. "Koronavirus významně infikuje nosní dutinu, kde se množí v buňkách," upřesnil epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.
Poměrně vysoké procento nemocných ještě tři měsíce po prodělané infekci udává potíže s dýcháním nebo bolest na hrudníku. Proč ale nový typ koronaviru útočí nejvíce na oblast plic? "Koronavirus významně infikuje nosní dutinu, kde se množí v buňkách. Poté infikuje a množí se postupně již méně dobře v buňkách dolních dýchacích cest, včetně plic. K poškození plic dochází v důsledku zánětu plicních sklípků," zdůvodnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a uznávaný odborník Roman Prymula s tím, že tento jev ztěžuje kyslíku vstup do krve.
"Zároveň se ve všech cévách objevuje množství krevních sraženin. Ty dále zvyšují dušnost pacientů s koronaviry. Fibrózní zánět vede k abnormální akumulaci zánětlivých buněk v plicní tkáni, což dále zvyšuje ve dušnost a kašel. Přímý dopad je pak větší než v ostatních napadených orgánech," dodal bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz, proč plíce jsou často nejvíce zasaženým orgánem a lidé v nejtěžších případech musí být napojeni na plicní ventilaci či využívat oxygenace.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.