Reklama:

Proč nejsou stále v lékárnách všechny léky: V čem je problém, vysvětlil expert přes zdravotnictví Ondřej Dostál

Ondřej Dostál
Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 5. 2023

Komentář: V lékárnách pořád chybí některé léky. Důvodem výpadku léků nejsou jen problémy v dodavatelských řetězcích, ale i vysoká nemocnost a s ní související vyšší spotřeba. Kritika se tak žene na ministerstvo zdravotnictví, v jehož čele je ministr Vlastimil Válek. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila komentátora a experta v oblasti zdravotnictví, právníka Ondřeje Dostála, který k věci uvedl, že faktorů, proč léky lidově řečeno nejsou, je hned několik.

Reklama:

Nedostatek některých druhů léků není vyloženě jen problémem České republiky, týká se řady zemí v celé Evropě. Až polovina léčivých látek používaných na starém kontinentu totiž vzniká v pěti továrnách na světě, většinou v Asii. A právě na jejich dodávkách jsou státy závislé. Jednotlivé země nyní řeší, jak problémům předcházet.

"Na straně ministerstva nevidím žádnou konkrétní iniciativu k zajištění dostupnosti léků. Jen sliby, že »léky budou v létě« či »léky budou na podzim«, které začínají nápadně připomínat někdejší výrok prezidenta a funkcionáře Komunistické strany Československa Antonína Novotného, že »maso bude vbrzku«, po němž začaly mezi lidem kolovat dotazy, kde že to »brzko« je," zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz v úvodu Ondřej Dostál s tím, že část výpadků má za vinu administrativní »šlendrián« na úrovni českých úřadů, což dokládá skutečnost, že v okolních zemích některé důležité léky byly (například onkologický lék Litalir v Polsku).

Reklama:

"Dlouhodobý problém ale je, že nejsme soběstační ve výrobě. Tři čtvrtiny léčiv pro Evropu mají původ v Asii, z čehož Čína tvoří 70 procent. Je to tedy docela jednoduché. Buď musíme mít dobré obchodní vztahy s Čínou, nebo bleskově začít stavět fabriky na léky, buď v rámci ČR, nebo společně s okolními státy. Než se tak stane, musí český stát udělat vše pro to, aby opatřoval zásoby léčiv buď dovozem z jiných zemí EU, nebo nákupem přímo u výrobců v Asii. Léková legislativa pro to prostor dává, vyžaduje to ovšem iniciativu, obchodního ducha a koordinaci s diplomacií," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: