Proč platit daně, když stát je neschopný. Zpackané sčítání lidu podrývá autoritu, říká Andor Šándor

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia.cz

V sobotu začalo sčítání lidu. A hned skončilo. Stát nezvládl spustit online registr, který padal a byl nakonec vypnut. Na opravě se od sobotního rána pracuje. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora (63) nezvládnutý projekt poškozuje důvěru lidí ve stát. "Vede se kolem toho mediální masáž a při prvním nástřelu to celé spadne a lidé si z toho dělají legraci," nebral si Andor Šándor servítky v hodnocení selhání a pro ŽivotvČesku.cz dodal, že lidé se pak začínají ptát, proč vlastně platit daně.

"Omlouváme se za dočasnou nedostupnost elektronického sčítacího formuláře, na zprovoznění se pracuje. Děkujeme za pochopení," toto hlásil v sobotu ráno oficiální web, přes který se mají lidé v České republice sčítat.

To znamená, že registr se nepodařilo během sobotního dopoledne restartovat a nikdo v tuto chvíli neví, kdy se online formulář podaří znovu zprovoznit. Taková chyba podrývá důvěru ve stát a nemyslí si to jen bezpečnostní expert Andor Šándor.

"Je to další z řady pokusů státu, že něco bude fungovat, ale pak se ukáže, že to nefunguje. Už jsme to zažili při dálničních známkách a při registru k očkování. Je vidět, že ti, co za tím stojí, nevím, zda za tím stojí pořád ti samí, se nepoučí. Já nevím, proč si nenecháme poradit třeba z Estonska, kde tyto věci fungují zcela v pohodě. Tady se vždycky předvede nějaká neuvěřitelná hrůza. Dnes jsem slyšel tento vtip: Chtěl jsem se sečíst, vypadly na mě dvě dálniční známky, přihláška na očkování a tři fotky Schillerové. Je to prostě děs. Politické vedení něco rozhodne a ti úředníci, kteří to mají připravit, to prostě nepřipraví dobře. Pokud bude stát trpět, že v jeho řadách budou pracovat »šlendriáni« tohoto typu, tak to nikdy nebude lepší. Stát si musí uvědomit, že nemůže soupeřit v oblasti IT s velkými firmami, které odborníky zaplatí velmi dobře, ale stát dává expertům malé peníze. Za málo peněz bude vždy málo muziky," řekl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz a dodal, že se nediví tomu, když se objevují hlasy, které se ptají, proč neschopný stát živit z daní.

"Toto stoprocentně podrývá autoritu státu. Vede se kolem toho mediální masáž a při prvním nástřelu to celé spadne a lidé si z toho dělají legraci. Rok jsme konfrontováni s tím, jak stát nefunguje dobře a teď je tu další věc, která měla být udělána tak, aby to prostě fungovalo. Navíc jsme v situaci, kdy už jsme tyto chyby zažili. Já to prostě nechápu. Ti lidé se budou stále více ptát, proč si platí stát z vlastních daní, když ten demonstruje svou neschopnost," dodal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (51) dnes vládě navrhne, aby Česká republika nabídla okol...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.