Proč umírají kulturisté předčasně? Vysoké dávky steroidů rovná se selhání srdce, říká Filip Grznár

Kulturista Filip Grznár
Kulturista Filip Grznár
Foto: Se svolením Filipa Grznára
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 10. 2020

Touží po velkém svalovém objemu, užívají zakázané anabolické steroidy a mnohdy se někteří z nich nedožijí ani čtyřiceti let. Řeč je o kulturistech, kteří si k dokonalé postavě pomáhají dopingem. Český profesionál Filip Grznár (35) pro ŽivotvČesku.cz odhalil, proč je svým způsobem kulturistika nebezpečný sport.

"Zemřela řada kulturistů, kteří užívali vysoké dávky steroidů. Většině z nich selhalo srdce, nebo je trápily jiné zdravotní problémy jako rakovina a podobně. Jde o to, že problém nastává ve vysokých a dlouhodobých dávkách těchto preparátů," řekl pro ŽivotvČesku.cz Filip Grznár, který patří k uživatelům zakázaných látek.

"Užívám a také vím, že jsem si zkrátil život třeba o deset let," podotknul Grznár, který varuje všechny, aby se steroidy nezačínali. "Nikomu to nedoporučuji. Pravda, že k vrcholové kulturistice se bez toho člověk neobejde, ale nikdo by s tím neměl začínat. Umřelo už hodně mladých kluků," zdůraznil Grznár, který je český profesionální kulturista soutěžící ve federaci WBFF. Profesionální kartu získal na soutěži Lee Priest classic ve svých 32 letech.

Steroidy si vyžádaly skutečně řadu lidských životů, ať už jde o nedávno zesnulého Jakuba Šubrta (†32), který byl dlouholetým úspěšným závodníkem, mnozí mají i v paměti úmrtí Jirky V. (†27), který před dvěma měsíci zemřel kvůli kolabujícím ledvinám. Ve světe začátkem roku zemřel bývalý kanadský profesionál Scott Milne. Zemřel v sobotu 1. února ve věku nedožitých 46 let.

Nežádoucí účinky steroidů:

Anabolické steroidy mohou u mužů nebezpečně poškodit játra, ledviny, způsobit zmenšení varlat, impotenci, mají vliv na zvýšený výskyt zubního kazu, dlouhodobé podávání poškozuje srdce a způsobuje růst orgánů. Muži také mohou trpět nebezpečným kolísáním nálady a psychologickými potížemi.

Dalším vedlejším příznakem bývá gynekomastie (vývin prsních žláz u mužů), potlačení tvorby spermií, porušený tvar spermií, neplodnost, poruchy erekce, hormonální dysfunkce a úbytek - zastavení tvorby vlastního testosteronu.

U žen, jež požívají dlouhodobě anabolika, se vyvine mužský vzhled, může docházet k hrubnutí hlasu a virilizačním příznakům. U dětí bývá registrováno předčasné zastavení růstu. Obecně však při krátkodobém užívání a dodržování klinických dávek bývají AS dobře snášeny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.