Prodělání covidu nezaručuje imunitu. Epidemiolog Roman Prymula vysvětlil, jak to přesně je

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 11. 2020

Traduje se, že kdo jednou prodělá nákazu koronavirem, získá imunitu na dobu třech měsíců. Jenže ve skutečnosti to nikdo nemůže stoprocentně zaručit. "Imunita nesouvisí s PCR pozitivitou," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (56), který nevyloučil, že člověk se může nakazit opakovaně.

V Česku se doposud nakazilo koronavirem přes 400 tisíc lidí a více než 230 tisíc se z nemoci vyléčilo. To ale neznamená, že se nemohou nakazit znovu. Podle odborníků jsou někteří lidé vůči nemoci imunní jen tři měsíce. V poslední době se tak objevují případy těch, kteří si covidem prošli na jaře a teď se nakazili znovu. Jak to je ve skutečnosti s imunitou, se pro ŽivotvČesku.cz snažil upřesnit epidemiolog Roman Prymula.

"Jak dlouho trvá imunita není stále zcela zřejmé, ale panuje určitá shoda na tom, že po prodělání onemocnění, je to již zmiňovaných 90 dnů. Vždy je to otázka individuální a jsou i případy, kdy k opětovné nákaze došlo za dobu kratší. Imunita nesouvisí s PCR pozitivitou," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Podle uznávaného odborníka může záležet na tom, jaký průběh má člověk za sebou.

"Může, ale nemusí se vždy vytvořit, byť to, že nemáme protilátky ještě neznamená, že nejsme chránění imunitou buněčnou. Obecně je možné říci, že závažnější průběh onemocnění vede k navození silnější a dlouhodobější imunity ve srovnání s mírným a někdy zcela bezpříznakovým průběhem. Pokud se člověk nakazí opakovaně, neznamená to, že průběh onemocnění bude lehčí. Jsou popsány případy závažnějších forem, po opětovné nákaze, záleží také na velikosti infekční dávky," dodal pro ŽivotvČesku.cz profesor Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.