Producent František Janeček: Divadla jsou zavřená, diváci nejsou, sedíme doma a čekáme

Producent František Janeček
Producent František Janeček
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 3. 2021

František Janeček (76) vnímá současnou dobu jako stav, který je pro kulturu smutkem ve stínu. Sám se ovšem do hlubokých hodnocení nechce pouštět, i přesto, že jeho Divadlo GoJa Music Hall nemůže řadu měsíců přivítat diváky. "Hodnotit současnou dobu můžeme, ale nic nevyhodnotíme," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který má za sebou desítky úspěšných let v roli producenta.

Tisíce neodehraných divadelních a filmových představení a nezakoupených vstupenek do muzeí, galerií či na památkové objekty jsou bilancí ročního výročí od chvíle, kdy se v Česku poprvé uzavřely v důsledku pandemie kulturní instituce. Nejprve se 11. března loňského roku zavřela státní muzea, divadla či památky a později vláda postupně omezila mnoho aktivit lidí a provozu služeb i obchodů.

"Hodnotit současnou dobu můžeme, ale nic nevyhodnotíme. Divadla jsou zavřená, diváci nejsou a není nic, co by se dalo hodnotit. To, že to je pro nás špatné, tak to je, ale jako disciplinovaní občané, kromě toho, že nemáme jinou možnost, sedíme doma," řekl pro ŽivotvČesku.cz František Janeček často označovaný jako hudební boss.

Kultura dlouhé měsíce stagnuje. Řada divadel se potýká na hraně existence, mnoho lidé muselo kvůli tomu, že si sáhlo na finanční dno, změnit obor. Otázka, zda se z dlouhých restrikcí dokáží divadla vzpamatovat, je pro českého producenta věcí, která se jen těžko predikuje.

"Kdybych uměl popsal, co bude, musel bych být věštec. Můžeme ale doufat, že až epidemie pomine, tak se lidé začnou vracet ke kultuře. Cokoliv ale člověk řekne, je spekulativní," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz František Janeček s tím, že v jeho divadle se aktuálně soustředí na přípravu pro dobu, kdy dojde k rozvolnění protiepidemických opatření.

"V současnosti se kolegové zabývají činnostmi, které se za běžného provozu dělají jen ve zbytkovém čase. Takže v divadle se dělají údržbové práce, aby se alespoň z části lidé realizovali," dodal respektovaný producent pro ŽivotvČesku.cz s nadějí v hlase, že společnost bude brzy proočkovaná a začne znovu žít jako před pandemií.

Oblíbená a uznávaná herečka Pavla Tomicová (59) je ústřední postavou divadelní hry s názve...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu