Profesní focení: Jak se na něj připravit a k čemu business portréty použít?

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: photographs.cz
Redakce |
[email protected]
Publikováno: 31. 8. 2022

Chystáte se na focení svého personálu, ať už jde o zaměstnance, nebo pracujete na volné noze a budujete vlastní značku? Máme pro vás několik tipů, jak z focení získat maximum.

V první řadě přirozenost

Přestože jde o profesionální fotografie, měli byste dbát na to, aby vyzněly přirozeně. V opačném případě totiž mohou působit jako zakoupené fotografie z fotobanky. Výsledkem by tedy měla být kvalitní fotografie, ze které je ale stále patrné, že jde o autentickou práci, která zachycuje skutečné osoby ve firmě.

To ale samozřejmě neznamená, že nemůžete trochu zapracovat na svém vzhledu a dostat ze sebe to nejlepší. Díky tomu bude fotografie nejen působit lépe, ale bude mít i delší životnost – budete s ní spokojeni i za mnoho měsíců, či dokonce let.

Jak se na profesní focení obléct?

Důležitou součástí focení je oblečení. V tomto ohledu je důležité sjednotit dress code napříč všemi focenými osobami. Nepůsobí dobře, když má na sobě jeden zaměstnanec mikinu a další sako. Odrazte se tedy od instrukcí koordinátora focení.

Oblečení by mělo odrážet zaměření vaší firmy, resp. vámi nabízených služeb. Pro právníky či daňové poradce bude jasnou volbou focení ve formálním oblečení. V případě povolání, pro která je typická určitá uniforma (lékaři, automechanici, ale i zaměstnanci nadnárodních společností, jako jsou třeba fastfoody), by měla být tato uniforma součástí fotografie. Naopak pro mladý tým budující atraktivní start-up bude přirozenější oblečení neformální.

Navštivte kadeřníka a kosmetický salon

Den před focením je vhodné navštívit kadeřníka – platí to pro dámy i pro pány – a nechat si upravit vlasy, resp. vousy. Chybou není ani péče o pleť, dámy si mohou třeba ještě ráno před focením nechat udělat profesionální make-up, zakrytí drobných nedostatků nemusí být na škodu ani u pánů. Vše se ale dá zachránit i následně pomocí editorů fotografií – retuším se určitě nebraňte, jde o standardní postup, který byste měli naopak vyžadovat.

Jste nervózní? Natrénujte si vše doma

Pokud máte strach z toho, jak fotografie vyzní, není nic jednoduššího než si vše doma nacvičit. Můžete se obléct do zvoleného oděvu, učesat se, nalíčit a nechat se vyfotit od druhého člena rodiny. Natrénujete si úsměv i držení těla. Až vás bude druhý den v práci fotit portrétní fotograf, vše pro vás bude mnohem jednodušší.

Kde fotografie použít?

Typickým místem, kde jsou v dnešní době profesní fotografie využívány, jsou webové stránky společnosti. Využití mohou mít ale i v reklamních kampaních – typické je to například pro realitní makléře či finanční poradce.

Ještě důležitější jsou fotografie u OSVČ – například IT pracovníků, konzultantů, účetních apod. Pro ty je sebeprezentace nezbytnou součástí povolání, která pomáhá získat nové zákazníky. Fotografie by neměla chybět ani na sociálních sítích, v e-mailu a dalších komunikačních službách.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.