Profesor Flegr prozradil, kdy se opět rozjede epidemie. Exponenciálně už na konci příštího týdne, říká

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se souhlasem Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 12. 2020

Česko se posunulo na třetí stupeň podle nedělního rozhodnutí vlády z dosavadního čtvrtého stupně až dnes. Otevřou se díky tomu všechny obchody, restaurace či provozovny služeb a částečně mohou obnovit provoz třeba muzea či zoo. Ovšem to podle odborníků představuje riziko, že opět se zvýší počty pozitivních případů. "Epidemie se rozjede nejpozději na konci příštího týdne," prozradil svůj pohled na situaci evoluční biolog Jaroslav Flegr (62).

Situace v jednotlivých krajích Česka je odlišná. V Praze je sice rizikové skóre nejnižší se 47 body, i zde však od včerejška stouplo o 5 bodů. Nejvyšší je naopak se 67 body hned v několika krajích - na Vysočině a v Olomouckém a Zlínském kraji.

"Nárůsty počtu nakažených už začaly. To se ovšem projevuje teprve rozvolnění z minulého týdne. Vůbec nejdůležitější parametr, tedy reprodukční číslo, už vzrostlo. Epidemie se doopravdy rozjedete, jakmile se číslo dostane nad hodnotu jedna. To bude podle mého názoru nejpozději na konci příštího týdne a možná i o dost dříve. Je důležité si uvědomit, že jakákoliv hodnota nad jedna znamená, že se epidemie šíří exponenciálně. Exponenciálně začne stoupat počet nakažených a s určitým zpožděním i počet hospitalizovaných," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr.

Od začátku epidemie zemřelo dohromady 8515 lidí s covidem-19. Nárůst počtu zemřelých v poslední době podobně jako nárůst počtu nakažených zpomaloval, i tak v posledním týdnu listopadu zemřelo přes 800 nakažených. Podle Flegra je teď vysoce pravděpodobné, že vlivem nárůstu počtu kontaktů se epidemie znovu rozhoří. , lidově řečeno, dostane zpět do sedla.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.