Profesor Jan Žaloudík: Lidé by měli koukat i na jiné nemoci. Covid-19 s námi bude žit

Uznávaný odborník Jan Žaloudník
Uznávaný odborník Jan Žaloudník
Foto: Archiv Jana Žaloudníka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 9. 2020

Profesor a senátor Jan Žaloudík (66) patří k lidem, kteří se nesoustředí jen na vývoj epidemie koronaviru. Naopak upozorňuje, že jsou zde i jiné nemoci, které stojí za pozornost a mohou představovat třeba i vyšší míru rizik. "Koronavirus s námi bude žít a je potřeba si to uvědomit," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník.

Obávaná nákaza drtí Česko už celé měsíce a názory na to, jak moc je reálně nebezpečná, se různí. Lidé se neshodnou ani v pohledu na konkrétní opatření. Podle jeho názoru ve společnosti dochází k postupné imunizaci a počty nakažených mohou dál stoupat až do bodu, kdy se promoří celá populace. Podle něj to, co se aktuálně děje, je takové »covidové šílenství«.

"Lidé si na to budou muset zvyknout, protože se to bude chovat jako všechny ostatní viry. A bude pravděpodobně kulminovat v určitých obdobích a pokud nosíme roušky, tak je nenosíme jen kvůli koronaviru, ale kvůli i dalším virům," uvedl pro ŽivotvČesku.cz unávaný lékař a místopředseda senátního Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Jan Žaloudník.

Podle něj by lidé neměli propadat panice a měli by se chovat, jak byli zvyklí s tím, že základní hygiena není nic nového.

"Musíme se zamyslet nad celkovou epidemickou situací. Víme, že někde bouchne salmonelóza, občas někde bouchne infekční žloutenka. To, že si máme mýt ruce, není přeci žádný nový poznatek, to mě učila už babička," zdůraznil Žaloudník, který si ale uvědomuje, že pokud by se řada lékařů a sester dostala do karanténních opatření, může ve zdravotnictví nastat problém.

"Je to jako s řidičem autobusu, když onemocní a jiný není, autobus nepojede. Takže určitě je důležité myslet na personál, ale zvyknout si na to, že vir tady bude. Možná se podívat na to, že když v nemocnici někdo onemocní, tak ji neutlumit, ale naopak aktivovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz Žaloudník s tím, že v Česku se vytváří trend »expertů na Covid-19«, ale žádný konkrétní lékař nákaze přesně a stoprocentně nerozumí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.