Reklama:

Profesor Jaroslav Flegr uvedl, jaká opatření by se měla zrušit. Lidé by mohli sundat i roušky, myslí si

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 4. 2021

Lepší vyhlídky na následující týdny by si přál snad každý. Epidemická situace se za poslední dobu zavedeného lockdownu podle slov odborníků i vlády zlepšila a od pondělí 12. dubna začne podle ministra vnitra Jana Hamáčka (42) postupné rozvolňování. Ale je nutné, aby se stav v zemi nezhoršil. Renomovaný evoluční biolog Jaroslav Flegr (63) je názoru, že začít by se mělo se zrušením omezení pohybu mezi okresy. "V současné době kolaps na celém území Česka tak akutně nehrozí, proto bych uzávěru nejspíš zrušil," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Vláda nebude znovu žádat o schválení dalšího nouzového stavu. Od 12. dubna by tedy mělo dojít k rozvolnění některých opatření, mezi které by mělo patřit také omezení volného pohybu mezi okresy a zákaz nočního vycházení.

Reklama:

"Téměř jistě bych zrušil uzávěru okresů – ta byla užitečná k tomu, aby nezkolaboval zdravotnický systém najednou na celém území Česka. Aby se zpomalilo šíření infekčnějších a virulentnějších mutací mezi okresy. V současné době takový kolaps akutní péče asi nehrozí, proto bych uzávěru zrušil," řekl Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jsou »ve hře« i další možnosti uvolnění některých aktuálně nastavených vládních opatření, nebo raději jejich nahrazení například intenzivnějším testováním.

"Asi bych uvažoval také o zrušení povinnosti nosit roušky na otevřených prostranstvích. Osobně bych s tím ještě alespoň dva týdny počkal, ale myslím si, že je to další věc, která by mohla přijít. Potom by se vidělo, léto je zatím ještě docela daleko," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz uznávaný evoluční biolog působící na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, který je docentem pro obor parazitologie a od roku 2008 profesorem pro obor ekologie.

Na zpomalení šíření epidemie působí také počasí, protože vyšší teploty a sluneční záření mají vliv na přenos viru. "Venkovní teploty jsou v souvislosti s virem stejně důležité jako epidemická opatření. Jedno bez druhého by nefungovalo. Máme štěstí, že je jaro snad už definitivně tady," dodal Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: