Profesor Jaroslav Flegr vysvětlil, co stojí za tím, že Česko nezvládá boj s epidemií. Zafungoval jev, říká
I když denní přírůstky v mezitýdenním srovnání v posledních dnech klesají a reprodukční číslo se drží pod hodnotou jedna, což značí zpomalování epidemie, nemocnice čelí rekordnímu počtu pacientů s covidem včetně těch s těžkým průběhem. Často se tak řeší otázka, co to způsobilo. "Jsme na tom špatně, protože půl roku jsme se snažili promořit," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie ke čtvrtku kleslo z 0,97 na 0,91. Hlavním ukazatelem je podle vlády naplněnost nemocnic. Uvolnit restrikce bude podle nedávných vyjádření ministrů možné, až počet hospitalizovaných klesne zhruba na tři tisíce, tedy třetinu současného stavu
"Jsme na tom špatně, protože jsme se půl roku snažili dosáhnout kolektivní imunity přirozenou cestou, jinými slovy, nechat se promořit. Jednak nám v důsledku toho v populaci narostla virová nálož, čímž jsme si znefunkčnili hygienu. Při tak vysokém počtu nakažených denně, jaký v Česku dlouhodobě máme, se prakticky nedá trasovat. To našim promořovačům na ministerstvu zdravotnictví vlastně vyhovovalo. A jednak zaúřadoval jev, kterému evoluční biologové říkají třídění z hlediska stability. Mezi nově hospitalizovanými převládají jedinci, kteří nemocnici opustí během pár dnů, někteří směrem do domácího ošetření, někteří bohužel směrem do krematoria a na hřbitov. Ale tu a tam se mezi nimi vyskytnou i bojovníci, kteří dokážou zápolit s covidem týdny či dokonce měsíce. Je jich málo, ale když jsme si tu nechali epidemii řádit mnoho měsíců, naplnili jsme si s nimi nemocnice. Jsou to častěji mladší lidé - i to může být jeden z důvodů, proč se na jednotkách intenzivní péče mladí lidé vyskytují čím dál častěji," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog, proč nadále nemocnice mají problémy s kapacitou.
Ačkoli počty pacientů s covidem-19 zatím výrazněji neklesají, ubylo nakažených a nemocných zdravotníků. Za uplynulý týden přibylo 1200 nakažených zdravotníků, což je asi o 200 méně proti předchozím sedmi dnům. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Od ledna počet nakažených klesl díky vakcínám, které zdravotníci dostávali jako jedni z prvních. Naočkováno je už 57 procent zdravotníků.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.