Reklama:

Prohrál, ale zatočil s ANO a vymetl ze Sněmovny ČSSD. Robert Šlachta promluvil o velkém volebním triumfu

Předseda občanského hnutí Přísaha Robert Šlachta
Předseda občanského hnutí Přísaha Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 10. 2021

Uplynulo již několik dní od voleb do Poslanecké sněmovny, které nabídly dramatický vývoj až do samotného konce. Porážku utržil současný premiér Andrej Babiš (67) a jeho hnutí ANO, které skončilo až na druhém místě s 27,12 procenty voličských hlasů. Zcela zdrcující pak byly pro tradiční politickou stranu ČSSD, která poprvé nedosáhla na pětiprocentní hranici a skončila mimo Sněmovnu. Zásadní vliv na výsledky voleb mělo občanské hnutí Přísaha Roberta Šlachty (50), které odebralo oběma politickým kandidátům desetitisíce hlasů. "Projevila se vůle voličů, ale jejich hlasy pro Přísahu rozhodně nevyjdou vniveč. Chtěl bych moc poděkovat voličům, ztotožnili se s naším programem, jehož nejsilnější motivací se stal boj s korupcí, klientelismem a s ekonomickou trestnou činností," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Obrovský úspěch slavila v letošních říjnových volbách koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), které se podařilo zvítězit a s poměrně těsnými 27,79 procenty porazit doposud kralující hnutí ANO v čele s premiérem Andrejem Babišem. Rozdíl v počtu voličských hlasů byl pouze 35 765, takže o to více představoval každý jeden hlas cestu ke změně na dosavadní politické scéně. Podle odborníků svoji významnou roli sehrálo občanské hnutí Přísaha bývalého elitního policisty Roberta Šlachty, které sice skončilo před branami Sněmovny se 4,68 procenty představujícími 251 562 voličů, ale i tak dokázalo podstatně zamíchat kartami.

Reklama:

Podle zpracované datové analýzy, kterou přinesl server Seznam zprávy, Přísaha odebrala celkem 60 000 hlasů hnutí ANO a také 40 000 původních voličů ČSSD se rozhodlo v letošních volbách vložit důvěru právě Přísaze a podpořit ji. Výraznou tváří zůstává bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

"Uvědomme si, že před půl rokem byl docela »no name« a teď přesvědčil čtvrt milionu lidí. Během krátkého času potřeboval sehnat přibližně 280 lidí, aby kandidovali za jeho Přísahu a podařilo se mu na volbách vydělat několik milionů korun na státních příspěvcích. To je famózní. Chybělo celkem kolem půl procenta, aby pětiprocentní klauzuli překročili sociální demokraté a Přísaha a Robert Šlachta by byl kandidátem na ministra vnitra. Takto může začít přemýšlet o další kandidatuře, třeba do Senátu," řekl pro Seznam zprávy politolog Michal Pink z Fakulty sociálních věd brněnské Masarykovy univerzity.

K výsledkům analýzy se vyjádřil také šéf Přísahy Robert Šlachta, který vnímá více než čtvrt milionu voličů za pouhých několik měsíců existence hnutí jako obrovský úspěch.

"Chtěl bych moc poděkovat voličům, ztotožnili se s naším programem, jehož nejsilnější motivací se stal boj s korupcí, klientelismem a s ekonomickou trestnou činností, reformou soudu nebo státního zastupitelství. Je vidět, že lidi tato témata zajímají a přejí si změnu. V současné době se rodí vláda vítězných koalic, které je ve svém volebním programu neměly. Budu je velmi bedlivě sledovat, zvláště ODS, která ve mně v rámci výše zmíněných témat nevzbuzuje důvěru, ale velkou nervozitu i kvůli jejich minulosti. Projevila se vůle voličů, ale jejich hlasy pro Přísahu rozhodně nevyjdou vniveč, protože budeme bojovat i nadále," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jeho občanské hnutí pokračuje přesto, že na Sněmovnu nedosáhlo - ambice i další plány má jasné.

"Příští týden ukončím petici za prošetření covidových zakázek a jsem zvědavý, jestli SPOLU s PirStanem, kteří navrhovali vyšetřovací komisi Parlamentu, budou chtít tyto zakázky skutečně prošetřit. Určitě jim petici doručíme. Připravujeme se také na volby do místních zastupitelstev, za rok jsou komunální volby, kdy chce být Přísaha docela hodně aktivní. Navíc se blíží prezidentská volba, kdy budeme buď řešit kandidáta nebo podporu. V neposlední řadě budeme sledovat nově rodící se vládu, jak jsem zmiňoval na začátku. Přísaha chce získávat další voliče, zejména od politického podnikatele pana Okamury, jenž se nazývá s SPD nepravdivě jedinou vlasteneckou stranou a dlouhodobě lže. Pokud chce někdo dělat něco pro Českou republiku, je to Přísaha," uzavřel Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: