Proměna Otíka z Vesničko má středisková. Herec János Bán slaví 65. narozeniny, stárne s elegancí

János Bán je dnes velmi vyhledávaný herec
János Bán je dnes velmi vyhledávaný herec
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 10. 2020

Čahouna s ikonickým předkusem, který se narodil roku 1955 v Budapešti, si pamatuje snad každý Čech. Díky trošce štěstí se stal János Bán hvězdou snímku Jiřího Menzela (†82) s názvem Vesničko má středisková, kde si zahrál závozníka. Dnes sympatický herec slaví své 65. narozeniny.

Za roky, které uplynuly od premiéry legendárního snímku se stala z Jánose Bána nejen herecká hvězda, ale zároveň se z něj stal velmi charismatický muž.

Do role Otíka ho Jiří Menzel obsadil poté, co ho viděl hrát vesnického hlupáčka v divadelním představení. Na natáčení v Česku vzpomíná moc rád. A to zejména kvůli tomu, že to byl start jeho poměrně slušné kariéry, ale i kvůli přátelským vztahům v průběhu natáčení.

János Bán ale neměl vždy v životě na růžích ustláno. V minulosti dokonce měl existenční problémy. Nakonec se od pomyslné dno odrazil a stal se vyhledávaným filmovým i divadelním hercem. V roce 1987 získal cenu Jászai Mari a je také nositelem titulu zasloužilý umělec.

Zpráva o úmrtí legendárního režiséra, který zemřel 5. září, ho silně zasáhla. "Pro mě byla velká čest pracovat s tak humanistickým člověkem. Je to velká ztráta. Byli jsme přátelé. A zhruba jednou ročně jsme se navštěvovali. Zpráva o úmrtí Jiřího Menzela mě velmi zasáhla," řekl János Bán pro Českou televizi.

Jak se za roky od premiéry snímku oslavenec proměnil, se podívejte do galerie.

Prožívají lásku a dopřávají si společné chvíle, které jsou pro ně vzhledem k jejich pracov...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu