Proměna Otíka z Vesničko má středisková. Herec János Bán slaví 65. narozeniny, stárne s elegancí

János Bán je dnes velmi vyhledávaný herec
János Bán je dnes velmi vyhledávaný herec
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 10. 2020

Čahouna s ikonickým předkusem, který se narodil roku 1955 v Budapešti, si pamatuje snad každý Čech. Díky trošce štěstí se stal János Bán hvězdou snímku Jiřího Menzela (†82) s názvem Vesničko má středisková, kde si zahrál závozníka. Dnes sympatický herec slaví své 65. narozeniny.

Za roky, které uplynuly od premiéry legendárního snímku se stala z Jánose Bána nejen herecká hvězda, ale zároveň se z něj stal velmi charismatický muž.

Do role Otíka ho Jiří Menzel obsadil poté, co ho viděl hrát vesnického hlupáčka v divadelním představení. Na natáčení v Česku vzpomíná moc rád. A to zejména kvůli tomu, že to byl start jeho poměrně slušné kariéry, ale i kvůli přátelským vztahům v průběhu natáčení.

János Bán ale neměl vždy v životě na růžích ustláno. V minulosti dokonce měl existenční problémy. Nakonec se od pomyslné dno odrazil a stal se vyhledávaným filmovým i divadelním hercem. V roce 1987 získal cenu Jászai Mari a je také nositelem titulu zasloužilý umělec.

Zpráva o úmrtí legendárního režiséra, který zemřel 5. září, ho silně zasáhla. "Pro mě byla velká čest pracovat s tak humanistickým člověkem. Je to velká ztráta. Byli jsme přátelé. A zhruba jednou ročně jsme se navštěvovali. Zpráva o úmrtí Jiřího Menzela mě velmi zasáhla," řekl János Bán pro Českou televizi.

Jak se za roky od premiéry snímku oslavenec proměnil, se podívejte do galerie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.