Promluvil muž, který s královnou Alžbětou II. strávil její poslední víkend. Byla v úžasné formě a paměť jí sloužila, říká

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 9. 2022

Ve věku 96 let ve čtvrtek odpoledne na skotském zámku Balmoral zemřela královna Alžběta II., nejdéle vládnoucí panovnice v britských dějinách. S jejím odchodem skončila jedna éra, zaznívá často v kondolencích. Novým panovníkem ostrovního státu se stal Alžbětin nejstarší syn s královským jménem Charles III.. O posledním víkendu královny promluvil pro deník The Times duchovní, který ho s ní strávil.

"Královna zemřela pokojně dnes odpoledne na zámku Balmoral," oznámil ve čtvrtek krátce po půl sedmé místního času Buckinghamský palác. Na sídle britských panovníků v Londýně i na hradu Windsor byla spuštěna vlajka na půl žerdi, veřejnoprávní stanice BBC zahrála britskou hymnu. Pozornost se na zdravotní stav královny ve čtvrtek upřela poté, co její lékaři dali najevo, že jsou jím znepokojeni.

V odpoledních hodinách se do zámku Balmoral ve Skotsku sjeli členové britské královské rodiny. Ještě v úterý přitom královna plnila pracovní povinnosti při výměně na premiérském postu a do funkce jmenovala Liz Trussovou. Podle reverenda Iaina Greenshieldse, který s ní strávil její poslední víkend na tomto světě, byla ještě ve svých posledních dnech plná radosti.

"Byla to fantastická návštěva. Paměť jí skvěle sloužila a s ní samotnou byla zábava. Byl to pro mě velký šok, když jsem se dozvěděl, jak špatně na tom po zdravotní stránce je, protože ještě během víkendu byla v úžasné formě," řekl duchovní pro deník The Times.

Zprávu o královnině smrti připevnili k branám Buckinghamského paláce dva zaměstnanci ve smutečních oblecích. Před panovnickým sídlem v Londýně se už před oznámením navzdory dešti shromáždil velký dav, někteří lidé po zprávě o smrti královny propukli v pláč. Lidé se setkali i u hradu Windsor, kde se podobně jako u Buckinghamského paláce ukázala duha, a také ve Skotsku u Balmoralu. Podle duchovního nic nenapovídalo tomu, že se Anglie ponoří do smutku.

"Povídali jsme si i o osobních věcech. Vyprávěla mi o svém mládí a také o koních, které v minulosti vlastnila. Vzpomněla si i na jména těch, které měla před 40 lety. Vzpomínala na lidi, nejrůznější místa. Byla to skutečně pozoruhodná žena," dodal Iain Greenshields.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.