Promluvila matka Josefa K., který utýral tříletého Marečka: Vím, že sebevraždu nespáchal. Bylo to jinak, uvedla zdrcená žena

Mareček podlehl dlouhodobému týrání.
Mareček podlehl dlouhodobému týrání.
Foto: Archiv Josefa K.
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 7. 2020

Josef K. týral svého nevlastního syna Marka tak krutě, že chlapeček zemřel. Minulý týden mu Vrchní soud vyměřil trest ve výši 22 let ve vězení. Trest si ale neodpyká, ve vězení totiž zemřel. Policie vyloučila cizí zavinění. Ovšem o tom pochybuje jeho rodina. "Vím, že by si život nevzal," je přesvědčena matka Josefa K.

Rodina muže, kterému minulý týden za utýrání dítěte soud navýšil trest z původních šestnácti na dvaadvacet let, se domnívá, že jejich syn by si život sám nevzal. Pro web Expres.cz ale potvrdila, že je mrtvý. „Ano, je to pravda. Přišla k nám dnes policie a předala nám oznámení o smrti syna. Že jim přišel fax a mají nám to předat,“ uvedl otec Josefa K.

„Prakticky nic nevíme. Jen nám řekli, že vyloučili cizí zavinění, ale že nám víc říct nemohou, dokud to nevyšetří. Ale nám je to divné. Když jsme s ním mluvili naposledy, to bylo dva dny před soudem, řekl nám, že nemá v úmyslu si brát život. Že ho nic nezlomí a že si svůj trest chce odsedět,“ pokračoval a začal spekulovat o tom, co se mohlo stát.

„Je mi to divné, měli by ho hlídat. Nikdo by se k němu neměl dostat a taky by neměl mít možnost dostat se k nějakému předmětu, kterým by si vzal život,“ nemůže se otec Josefa K. smířit s tím, že by šlo o sebevraždu.

Dobrovolně nezemřel

O tom, že by si Josef K. dobrovolně sáhl na život, pochybuje i jeho matka. „Svého syna znám, vychovávala jsem ho. A vím, že by si život nevzal. Byl šestnáct měsíců ve vazbě v Litoměřicích a nic nenasvědčovalo tomu, že by si vzal život. Byla jsem u něho na návštěvě a normálně jsme se bavili,“ řekla Expresu s tím, že jí přijde divné, co se dělo se synem po soudu.

„Volala jsem advokátovi. Ten mi řekl, že ho po soudu měli převézt zpět do Litoměřic, než mu určí věznici, ve které bude vykonávat trest. Jenže po tom pražském soudu ho tam nepřevezli. Nevím proč. Proč jel rovnou do kriminálu? Já ani nevěděla, kde je, vůbec nic mi neřekli. Nemohla jsem mu ani napsat nebo ho navštívit. Advokát mi řekl, že na to neměli právo,“ uvedla matka Josefa K. a dodala: „Je to celé divné, zamotané. Ráno nám jen přinesli papír, že Pepa je mrtvý. Řekli mi, že mi ani nemohou dát jeho věci, dokud se to nevyšetří."

Už minulý týden na sociálních sítích vzbudil trest, který Josef. K dostal, velké emoce. Řada lidí mu přála doživotí za to, co malému dítěti prováděl.

Josef K. opakovaně prováděl dítěti činy jako sprchování pod studenou vodou, nutil ho klečet na kolenou, fackoval ho po celém těle, pálil ho cigaretou a žehličkou, minimálně dvacetkrát ho kousl. Tím chtěl podle svých slov docílit převýchovy.

V případu je stíhaná i matka batolete, která své dítě před Josefem K. nebránila, a naopak jeho týrání strpěla.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.