Promoření společnosti je problém, ve Švédsku zemřelo 6 tisíc lidí, říká Roman Prymula

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula
Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula
Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 9. 2020

Švédsko před pár dny ohlásilo nejméně nově nakažených koronavirem od března. Řada odborníků se tak opírá podobný model, kdy vidí v promořování populace světlo na konci tunelu v souvislosti se zamezením šíření viru. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula je ale názoru, že švédský model je poměrně rizikový.

Švédsko po celou dobu pandemie k problému přistupuje benevolentněji než většina ostatních zemí Evropy. To vyvolává diskuzi nejen v tomto severském státě, ale i v zahraničí. Desetimilionová země dosud zaznamenala téměř 90 tisíc koronavirových případů a přibližně 6 tisíc úmrtí.

"Problém je, že jde o poměrně rizikovou záležitost. Ve Švédsku zemřelo šest tisíc lidí a promoření bude fungovat jen po krátkou dobu. My víme, že zhruba tři až šest měsíců by měl mít člověk imunitu, tedy trvale to není cesta, kdy by se populace zbavila viru," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog.

Řada lidí se ptá, kdy epidemie nejen v Česku skončí a vše se vrátí k běžnému životu. Minimálně, jak to bude vypadat na konci roku.

"Konec roku je hodně daleko, tady bych si nedovolil predikovat. Bude úspěch, když se povede vlnu oploštit někde mezi 1. říjnem a 10. říjnem. Pokud se to povede, tak to bude velmi dobře. Jinak to bude problém, který by mohl ovlivňovat kapacitu klinických pracovišť," dodal Roman Prymula.

V Česku se naopak začíná přitvrzovat v opatřeních, aby se šíření viru zpomalilo. Současně platí zákaz pro pořádání hromadných vnitřních akcí, kde stojí více než 10 lidí. Výjimku mají výstavy či trhy. Na akcích, kde se sedí, musí být vstupenky prodávány na konkrétní místo. Restaurace, bary a kluby nesmí dovnitř pustit víc lidí, než je kapacita míst k sezení.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.