Reklama:

Propadlé tváře a váha 47 kg. Patricka Swayzeho zničila zákeřná nemoc a chemoterapie, oslavil by 69. narozeniny

Herec Patrick Swayze
Herec Patrick Swayze
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 8. 2021

Navždy zůstane nezapomenutelný ve filmech jako Duch nebo v kultovním Hříšném tanci. Zpráva o úmrtí Patricka Swayzeho (†57) zasáhla v roce 2009 celý svět, protože patřil k oblíbeným hercům a lidé i kolegové ho měli velmi rádi. Bojoval se zákeřnou rakovinou slinivky, která se mu nakonec stala osudnou. Ve středu 18. srpna by oslavil poslední narozeniny před jubilejní »sedmdesátkou«.

Reklama:

Patřil k filmovým hvězdám první kategorie. Patrick Swayze pro to měl všechny potřebné předpoklady – byl pohledný, oplýval osobním kouzlem a o herecký talent by se mohl dělit s jinými kolegy. V srpnu 1987 spatřil světlo světa romantický film Hříšný tanec, který v mnoha ohledech překonal veškerá očekávání. Patrick Schwayze v něm ztvárnil tanečního instruktora Johnnyho, který se zamiloval do sedmnáctileté Frances – přezdívané Baby. Prokázal přitom neskutečné taneční schopnosti, které se jen tak nevidí. Na začátku devadesátých let si získal srdce diváků také ve snímku Duch, kde si zahrál životní lásku Demi Mooreové (52).

Reklama:

Začátkem roku 2008 se u herce objevily zdravotní problémy a lékaři mu později sdělili krutou diagnózu - rakoviny slinivky břišní. S prací skončit nechtěl, a tak i během natáčení seriálu Zvíře (v originále The Beast), kde hrál agenta FBI ve výslužbě, podstupoval chemoterapie. Zkoušel i experimentální medicínu, jak uvedl americký deník Chicago Tribune.

"Jsem pyšný na to, co dělám. Jak si udržet pozitivní přístup, když všechny statistiky tvrdí, že jste mrtvý člověk? Jdete makat. Stále odvádím dobrou práci, nezměnil jsem se – ach, změnil jsem se, co to říkám? To, čím procházím, je bojová zóna. Chemoterapie je peklo na kolech," vyjádřil se v rozhovoru pro New York Times.

Herec musel být na týden hospitalizován v nemocnici kvůli zápalu plic a další týdny strávil odpočinkem doma. Média na něj pořádala »hon« a nebylo dne, kdy by někdo nenapsal o tom, že buď zemřel, nebo nemá naději na uzdravení. Bylo to kruté, protože samotné zvládání nemoci už ho dostávalo na dno.

Před smrtí legendy se v americkém bulvární časopise The National Enquier objevily Swayzeho snímky. Z nich bylo patrné, že po roce boje s rakovinou slinivky značně zhubl. Časopis uvedl, že jeho váha byla 47 kilogramů.

V roce 1975 pojal za manželku spisovatelku, herečku a tanečnici Lisu Niemiovou (65), která s ním zůstala až do samotného konce. Spekulovalo se však o tom, že s ní prožíval náročné chvíle a podepsala se na jeho podlomené psychice. Patrick Swayze podlehl nemoci ve své losangeleské rodinné vile 14. září 2009 ve věku 57 let. Právě 18. srpna by oslavil 69. narozeniny, ale přesto, že od jeho úmrtí uplynulo téměř 12 let, v srdcích fanoušků zůstane už napořád hereckou legendou i výjimečnou osobností.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: