Propast hrozí na konci února. Vláda musí sliby plnit. Děti se vrátí do škol, ujistil Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 2. 2021

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42) je přesvědčen, že vláda najde společnou řeč s opozicí a nebude se opakovat situace, kdy prodloužení nouzového stavu ve čtvrtek neprošlo přes Sněmovnu. "Ten den jsme se dívali do propasti. Jsem rád, jak reagovali hejtmani," uvedl Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz s tím, že vláda bude sliby plnit a vrátí děti do škol. Jinak se na konci února znovu dostaneme do stresové situace.

Vláda si uvědomuje, že musí využít čas, který jí dali hejtmani, když reagovali na rozhodnutí Sněmovny, přes kterou neprošlo ve čtvrtek prodloužení nouzového stavu.

V neděli hejtmani požádali znovu o vyhlášení nouzového stavu a kabinet premiéra Andreje Babiše vyhověl. Nouzový stav v Česku je prodloužen, ale jen do 28. února. Podle Jana Hamáčka je nouzový stav nutný, aby Česká republika mohla přijímat taková opatření, která pomohou v boji s koronavirem.

Šéf Ústředního krizového štábu je přesvědčen, že na konec února, kdy nouzový stav vyprší, bude vláda připravena. Jan Hamáček uvedl, že doufá, že opozice to ocení a pochopí, že v Česku jsme všichni na jedné lodi.

"My budeme dále jednat a hlavně ukážeme, že sliby plníme. Vrátíme žáky do škol a přijmeme či rozpracujeme pandemický zákon. Také přijmeme systém kompenzací," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček s tím, že ve čtvrtek došlo ke krizovému scénáři, který by měl katastrofické důsledky.

"Někdy to tak bohužel dopadá. Ve čtvrtek, když nouzový stav přes Sněmovnu neprošel, jsme se všichni podívali do propasti. Myslím, že jsme si to i všichni uvědomili včetně opozice. Hejtmani na to reagovali jako první a reagovali správně," dodal vicepremiér pro ŽivotvČesku.cz.

Úmrtí folkové zpěvačky Hany Horké (†57) ze skupiny Asonance, která odmítala vakcínu proti ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu