Proroctví Moniky Babišové po prohře hnutí ANO se plní. Češi už koukají, přitom je to teprve začátek největší politické show v dějinách Česka

Monika Babišová s manželem Andrejem Babišem
Monika Babišová s manželem Andrejem Babišem
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2022

Když na podzim minulého roku hnutí ANO ve volbách těsně prohrálo s koalicí SPOLU a bylo jasné, že Andrej Babiš (67) opustí premiérské křeslo, vyjádřila se jeho manželka Monika (47) pro ŽivotvČesku.cz. "Češi teď budou koukat a dobře jim tak," prohlásila. Češi už skutečně koukají, a to jak na fungování nové vlády Petra Fialy (58), tak na tažení Andreje Babiše na Hrad. Podle politologů se totiž jeho počínání jinak než kampaň k prezidentským volbám nazvat nedá.

Kabinet Petra Fialy skočil na konci minulého roku do řízení země »rovnýma nohama« a o obvyklém hájení trvajícím sto dní nemohla být ani řeč. Ač na to už mnozí lidé raději zapomněli, před pěti měsíci bylo stále aktuální téma covidu, který zasahoval do životů všech lidí v republice, a ve chvíli, kdy prakticky odezněl, začala válka na Ukrajině.

Inflace je na rekordních hodnotách, zásadně zdražily energie, pohonné hmoty i některé potraviny, do Česka přišlo přes 300 tisíc uprchlíků, hrozba velkého konfliktu v Evropě nebyla větší od konce druhé světové války. Vláda se dušuje, že chce lidem pomáhat cíleně a ne plošně, což by dál mohlo zvyšovat inflaci, opozice ji tepe, že toho pro české lidi dělá málo, respektive nic. Mnoho lidí tak skutečně nevěřícně a naštvaně kouká, protože reálně chudnou.

"Zchudneme všichni. Ale je tu i 20 procent domácností, kterým hrozí, že upadnou do energetické chudoby a nebudou mít na jídlo. To je skutečně hodně. A na ně se vláda musí zaměřit," uvedl nedávno bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (61) pro ŽivotvČesku.cz v souvislosti s dotazem, jak to vidí ohledně ekonomické situace v dalších měsících.

"Řekl jsem, že zchudneme úplně všichni, ale těch 20 procent domácností si bez pomoci neporadí. To jsou ti, kteří se musí pomoci dočkat, ale nejde pomáhat všem, to zkrátka nejde," zopakoval důrazně pro ŽivotvČesku.cz.

Stejně tak se ale dají slova Moniky Babišové aplikovat na to, co dělá její manžel. Aktuální situace mu totiž jako opozičnímu politikovi i kandidátovi na prezidenta (byť kandidaturu zatím oficiálně neohlásil) hraje do karet.

A přestože billboardy s jeho jménem, které zaplavily Česko, i cestování karavanem označuje za komunikaci s občany, podle politologů už začal volební kampaň. "Cesta karavanem za voliči je politická kampaň a je logické, že je to prezidentská kampaň, respektive to z pohledu Andreje Babiše vnímám jako jakési testování, jestli má reálnou šanci zvítězit, protože pro něj v zásadě nic jiného nemá význam. Na rozdíl od jiných kandidátů, kteří se mohou chtít kandidaturou zviditelnit a představit veřejnosti, aby to pak třeba zúročili v jiných volbách. To ale rozhodně není případ Andreje Babiše," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Zajímavé je i načasování, které expremiér zvolil. "Kdysi Jan Fišer zahájil oficiálně kampaň zhruba rok před volbami, což se ukázalo strašně brzo, naopak Pavel Fischer v posledních volbách oznámil kandidaturu až nějaké tři čtyři měsíce před volbami, což, přestože mu následně velmi stoupala podpora, se ukázalo být pozdě. Optimální doba pro to oznámení tedy bude někde těsně po letních prázdninách, tedy v době, kdy ještě zbývá dost času usadit se ve veřejném povědomí a více se zviditelnit," uvedl před časem pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček (46) z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Jak už bylo výše řečeno, Andrej Babiš se zviditelňovat nepotřebuje. Už dávno není politický nováček, jeho finanční možnosti jsou z pohledu limitů kampaní neomezené a jeho marketingový tým odvádí dobrou práci. Dost možná tak Češi koukají, aniž by si to často uvědomovali, na začátek nejpropracovanější politické show (kampaň to přece podle Andreje Babiše není), kterou kdy Česko zažilo.

Pravdou je, že Andrej Babiš kandidaturu na prezidenta dosud nepotvrdil, i když ji v minulosti připustil.  "Kdybych se náhodou (pro kandidaturu, pozn. red.) rozhodl, tak samozřejmě ten kontakt s voliči je důležitý," uvedl při pondělním odjezdu za občany na jižní Moravu s tím, že by tak měl tyto cesty »do zásoby«.

Proroctví slavných věštců se dají často vykládat v různých časech různými způsoby. Platit to u věty Moniky Babišové bude i v případě, že se její muž stane prezidentem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.