Protesty kvůli covidu ve věznici na Mostecku řeší policie. Organizátorům hrozí dalších 10 let

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Publikováno: 1. 11. 2020

Vyšetřování pátečních protestů ve věznici v Bělušicích na Mostecku převzala policie, která zahájila úkony trestního řízení. Organizátorům protestu hrozí dalších deset let vězení, jsou podezřelí ze spáchání zločinu vzpoura vězňů. Policie o tom dnes informovala na twitterovém účtu. Vězni se vzbouřili kvůli nepodloženým informacím o nemoci covid-19, situaci se podařilo uklidnit. Zásahová jednotka bělušické věznice je stále v pohotovosti, informovala dnes ČTK mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová.

"Vzhledem k tomu, že jsme na počátku šetření nebudeme sdělovat bližší informace," uvedla policie. Protestů se účastnilo zhruba 400 vězňů, v zařízení v Bělušicích je v současné době jeden nakažený vězeň.

"Případné tresty budou výsledkem vyšetřování. Obecně k trestům pro vězně, kteří poruší řád ve věznicích mohu říci, že je obvykle čeká kázeňský trest. Kázeňské tresty pak mohou mít vliv na rozhodování soudu při žádosti vězňů o podmínečné propuštění," řekla Kučerová. Při zásahu podle ní nepřišel nikdo k úrazu.

Jak protesty vypadaly, nechtěla mluvčí komentovat. "Zatím nebudeme z taktických a bezpečnostních důvodů podrobnosti sdělovat," dodala Kučerová.

Věznice Bělušice je věznice s ostrahou. Její kapacita je 578 míst, vyplývá z informací na webu Vězeňské služby ČR.

Do věznic a detenčních ústavů nesmí od 23. října návštěvy. Vláda je zakázala kvůli šíření nákazy koronaviru a opatření by zatím mělo platit do konce nouzového stavu, tedy do 20. listopadu. Návštěvy odsouzených byly zakázány i na jaře. Vězňům tehdy bylo umožněno více telefonovat s příbuznými a změnil se také systém doručování balíků.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.