Proti covidu je očkovaná zhruba čtvrtina dětí mezi 12 a 15 lety. To číslo není špatné, ještě poroste, myslí si Milan Kubek

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 8. 2021

Mezi dětmi ve věku 12 až 15 let, pro které je dostupné očkování od začátku července, je týden před zahájením školního roku proti covidu-19 očkovaná alespoň jednou dávkou zhruba čtvrtina. Dalších asi devět procent nemoc prodělalo. Vyplývá to z informací Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). "Já si myslím, že to ještě poroste. To číslo není špatné, ale čím více dětí bude očkovaných, tím bude situace snazší," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek (53).

V populaci od 12 do 15 let je podle statistik asi 456.500 dětí. Ukončené očkování proti covidu-19 má 13 procent, jednu dávku dostalo dalších 12,5 procenta dětí v tomto věku. Epidemie, která má nyní mírný průběh, se šíří především mezi mladými lidmi od 12 do 29 let. Na 100.000 lidí v tomto věku připadá asi 25 až 28 nových případů týdně. Podle prezidenta České lékařské komory je aktuální proočkovanost této věkové kategorie vzhledem k okolnostem příznivá a věří, že bude ještě stoupat.

"Já si myslím, že to ještě poroste. To číslo není špatné, když uvážíte, že v této věkové kategorii se začalo očkovat začátkem července. O prázdninách navíc lidé mají jiné zájmy, než běhat po doktorech za očkováním, takže čtvrtina je dobré číslo. Samozřejmě by bylo dobře, kdyby byly děti naočkované ještě před příchodem do školy, ale já si myslím, že návrat do škol bude motivovat rodiče k tomu, aby nechali naočkovat další děti. Samozřejmě se dá očekávat, že celková míra proočkovanosti bude v této věkové kategorii nižší než u seniorů, ale tak je to všude ve světě," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf ČLK Milan Kubek.

Školní děti se budou povinně testovat 1., 6. a 9. září. Test nemusí absolvovat očkovaní. Nicméně právě proto, že epidemie se šíří především v mladé populaci, by podle Milana Kubka bylo nejlepší, kdyby byly děti očkované ještě před příchodem do školy. V případě záchytu nákazy ve třídách pak může dojít k nepříjemným situacím.

"Spíš to může vést k tomu, že se někde nebude moct učit proto, že třída bude v karanténě, když se v ní covid zachytí. Žáci samozřejmě budou ve dvojí kategorii - ti naočkovaní, kteří by se učit mohli a ti neočkovaní, kteří z epidemiologických důvodů nebudou moci chodit do školy. Nebude pro ředitele škol jednoduché to nějak ukočírovat, ale čím více dětí bude očkovaných, tím bude situace snazší," dodal Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.