Protilátky dávám na úroveň očkování. Podle počtu případů epidemie skončila, říká viroložka Hana Zelená
Viroložka Hana Zelená je přesvědčená, že vývoj epidemie v Česku bude podobný tomu, co zažívá například Velká Británie - počty pozitivně testovaných se na podzim zvýší, ale nemocnice nebudou pod náporem lidí, kteří by měli těžký průběh nemoci covid-19. Lékařka pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že současná čísla nevypovídají o tom, že by dál epidemie pokračovala a upozornila, že pojem »bezinfekčnost« je používán chybně. "Myslím si, že je na čase uznat, že protilátky po prodělané nákaze jsou ochranné. Když se ten přístup změní, tak mnoho lidí třeba zjistí, že covid neprodělali, nemají protilátky a nechají se očkovat," řekla vedoucí oddělení virologie Zdravotního ústavu v Ostravě pro ŽivotvČesku.cz.
Paní doktorko, v jaké fázi koronavirové epidemie se podle vás v současné době Česká republika nachází?
Podle počtu případů, které jsou oficiálně hlášené, podle toho, jak to vypadá v českých nemocnicích a podle toho, co vidíme kolem sebe, tak už tu nějakou dobu žádnou epidemii nemáme. Jsou nějaké případy, ale to by se nemělo nazývat epidemií. Problémem je, že pojem epidemie není zcela jednoznačně definován. Pokud bychom to přirovnali ke chřipce, která je způsobem přenosu nejblíže, tak u chřipky jsou počty dány, aby se mohlo hovořit o epidemii. Takové počty tady u covidu nemáme ani náhodou, podle mého názoru epidemie v tuto chvíli neběží.
Jaký vývoj očekáváte na podzim? Řada imunologů a virologů říká, že počty pozitivně testovaných po prázdninách porostou, ale názory, že by nás měl čekat katastrofický podzim a mělo by dojít k přetížení nemocnic, se objevují výjimečně. Jaký je váš názor?
Víme, že pozitivní mohou opakovaně být i ti, kteří již byli očkovaní, protože vakcinace ani prodělaná infekce nechrání úplně před opakovanou infekcí, ale chrání před těžkým průběhem. Myslím si, že na podzim se zlepší podmínky pro přenos respiračních infekcí. Pokud dál budeme intenzivně testovat, jako testujeme dosud, tak počet případů začne narůstat, ale nebude to provázeno vyšším počtem vážných průběhů a hospitalizací. Covid-19 se začne chovat jako běžné respirační onemocnění. Pokud bychom k tomu začali přistupovat tak, jako jsme se dosud chovali k respiračním nemocem, tedy že bychom začali vyšetřovat jen lidi, kteří jsou skutečně vážně nemocní, tak se nějaký pozitivní případ najde, ale nebude to v epidemických číslech. Situace je ale taková, jaká je, takže předpokládám, že se dál budou testovat i ti, kteří nemají příznaky, takže v podstatě těch pozitivních případů zachytíme daleko více, takže ty počty budou narůstat, ale podle mě nebudou narůstat počty hospitalizací. Sledovali jsme vývoj ve Velké Británii, kde stoupaly počty pozitivních případů, ale nestoupaly počty těžkých případů a úmrtí. To se nyní děje i v Nizozemsku a Řecku, pozitivní případy narůstají, ale není to provázeno vyšším počtem hospitalizovaných, takový vývoj čekám i u nás
Ukončené očkování má téměř 45 procent české populace. Další lidé se s covidem setkali, mnohdy o tom ani neví. Lze říci, že kombinace proočkovanosti a tím, co se trochu nepopulárně nazývá »promořenost«, nám dávají pozitivní vyhlídky směrem k září?
Problémem je, že v Česku stále máme zhruba půl milionu lidí ve starších věkových skupinách, kteří nejsou naočkovaní. Část z nich zřejmě onemocnění prodělala, může to být třeba polovina z nic, to nevíme, ti budou chránění. Ale je tu pořád skupina, která nemoc neprodělala, ani se neočkovali, to je skupina, u které je riziko, že mohou mít těžké průběhy. Česká populace ale už není v situaci jako před rokem, kdy začínala velká vlna. Už je tu jen malá část nechráněných. Myslím si tedy, že už nemůže dojít k zahlcení nemocnic a kolabování zdravotního systém. Těžké průběhy na podzim budou, podle mě jich bude málo a bude se jednat hlavně o starší a rizikové skupiny populace. Kdo se chtěl naočkovat, tak se už naočkoval. Mnoho lidí se neočkuje z toho důvodu, že si myslí, že nemoc již prodělali. Hlásá se, že protilátky se neuznávají, takže si je skoro nikdo nevyšetřuje. Kdyby si je ale lidé vyšetřili a zjistili, že je nemají, tak by se třeba nechali přesvědčit k očkování. Myslím si, že je na čase uznat, že protilátky po prodělané nákaze jsou ochranné. Když se ten přístup změní, tak mnoho lidí třeba zjistí, že covid neprodělali, nemají protilátky a nechají se očkovat.
Protilátky jsou velké téma zejména v souvislosti s očkováním. Souhlasíte s tím, aby přítomnost protilátek byla uznána k prokazování tzv. bezinfekčnosti a dána na stejnou úroveň jako je očkování?
V první řadě si musíme uvědomit, že pojem »bezinfekčnost« je zavádějící, to je chybný pojem. Očkovaní ani ti, kteří nemoc prodělali, nemohou počítat s tím, že jim to zajistí tzv. bezinfekčnost. Nejde o bezinfekčnost, jde o imunitní ochranu před opakovanou infekcí s těžkým průběhem, to je to, proč se lidé očkují. Žádné očkování bezinfekčnost nezajistí a nezajistí ani to, že nedostanete respirační infekci, ale s vysokou jistotou zaručí, že nebudete mít těžký průběh. Já jsem jednoznačně pro, aby protilátky byly dány na úroveň očkování. Pokud protilátky a celkovou imunitu máte pro prodělání infekce, tak je rovnocenná s imunitou po vakcinaci.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.