Protilátky na koronavirus může mít méně než procento testovaných Čechů, řekl epidemiolog Maďar

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: reprofoto ČT24
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 4. 2020

Je nejisté, jestli se v Česku vytvořila za více než měsíc opatření proti koronaviru kolektivní imunita. Uznávaný epidemiolog Rastislav Maďar má za to, že pokud vůbec, tak její vznikání bude trvat velmi dlouho. Plošné testování probíhá od minulého čtvrtka a zájem lidí je velký.

Plošné testování Čechů na protilátky koronaviru probíhá od minulého čtvrtka. Podle epidemiologa Rastislava Maďara se kolektivní imunita vytvoří pomalu. Navíc k jejímu vzniku ani nemusí dojít.

"Na základě dat ze zahraničí a z menších studií v ČR z poslední doby se domníváme, že protilátky bude mít jen skutečně velmi malá část testovaných, možná dokonce pod jedno procento," řekl Maďar ČTK. 

Musely by se nakazit desítky procent

Server Neovlini.cz navíc přinesl informaci, že za čtvrtek nevyšel test pozitivně ani jednomu člověku. Ministerstvo zdravotnictví data zatím oficiální cestou nezveřejnilo.

Podle Maďara předpoklad nízké kolektivní imunity znamená velké riziko do budoucna. Populace totiž bude velmi náchylná k dalšímu růstu případů kdekoliv, kde se koronavirus vyskytne.

Na kolektivní imunitu bychom potřebovali desítky procent populace, která již nemoc Covid-19 prodělala, doplnil Maďar.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.