Prozradil částku svého starobního důchodu. Josef Zíma by jen z něj prý žil o chlebu a vodě. Víc ho trápí, že Česko finančně krvácí

Josef Zíma
Josef Zíma
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 6. 2023

Jednadevadesátiletý nekorunovaný král české dechovky Josef Zíma ve svém věku překvapuje nejen tím, jak perfektně mu lidově řečeno slouží hlava, ale i neutichající láskou k hudbě, o které dokáže mluvit takřka bez přestání, a upřímností. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil o tom, jak se mu v současnosti žije. Redakce mu položila i dotaz ohledně výše starobního důchodu, na což otevřeně odpověděl, přiznal však, že jen z penze by vyžil s velkými těžkostmi.

I když s chůzí na tom je legendární zpěvák a herec Josef Zíma hůře, životní vitalitu by mohl rozdávat na potkání. Největší vrásky na čele mu v současnosti nedělá překvapivě jeho zdravotní stav, ale situace v souvislosti s ekonomickou situací země, což se podle jeho slov prolíná i do útlumu jeho vystoupení.

"Co mě štve, že ekonomická situace v zemi není dobrá, a to se propisuje i do počtu mých vystoupení. Oproti minulým rokům jsem v tomto směru na tom špatně, pořadatelé nepořádají. Mám střední a hlavně starší publikum a domovy pro seniory nemají na kulturu peníze. Ti lidé nemají peníze, především se musejí najíst a vyspat někde, to je dnes důležité. A na tu zábavu jim už moc nezbývá. Takže toto se projevuje i na vystoupeních. Od začátku roku byly jen čtyři, ale nestěžuji si, snad před zimou se to zlepší, to jich bývá celkem hodně. Nejde mi o peníze, protože ty potřebuji jen na údržbu domova, ale potřebuji publikum kvůli pocitu, kvůli mému životu. Už mi toho moc nezbývá a moc mi chybí kontakt s publikem, to mi moc chybí," popsal pro ŽivotvČesku.cz Josef Zíma s tím, že ho rmoutí ekonomická situace v ČR, která je pro řadu lidí životně náročná.

Redakce se slavného umělce dotázala, zda by dokázal vyžít jen ze svého důchodu. "Dokázal bych to, ale bylo by to těžké. Kdybych si jako mladý nepostavil dům a nežil v něm, tak bych v nějakém bytě, který je méně nákladný na finance, mohl dožít, to jo. Ale vzhledem k tomu, že žiji v domě s rodinou, což jsou už také starší lidé, a barák je náročný na energie a údržbu, tak by to bylo náročné. Musel bych žít o chlebu a vodě, a to by se mi nechtělo," zcela otevřeně a upřímně odpověděl pro ŽivotvČesku.cz legendární Josef Zíma, který se proslavil také jako princ Radovan ve slavné pohádce z roku 1959 Princezna se zlatou hvězdou.

Josef Zíma prozradil i částku, kterou tvoří jeho důchod, a z velké části ji »spolkne« běžná režie na provoz domu - tedy zálohy na energie, výdaje v rámci údržby a další. "Můj důchod je něco hodně málo přes dvacet tisíc korun. Nerouhám se a nehodnotím, zda je to moc, čí málo. Co mi opravdu chybí, tak to je publikum, to mi skutečně a moc chybí," dodal pro ŽivotvĆesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.