Reklama:

Pršelo, ale zda mám na sobě krev, to jsem si neuvědomoval. Orlický vrah Karel Kopáč popsal do detailu první vraždu. Promluvil Josef Klíma

Herec Igor Orozovič jako orlický vrah Karel Kopáč
Herec Igor Orozovič jako orlický vrah Karel Kopáč
Foto: Se svolením ČT
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 2. 2022

Seriál Devadesátky, který každou neděli sleduje kolem dvou milionů diváků, mimo jiné pojednává o tzv. orlických vrazích. Mozkem gangu byl Karel Kopáč (†44), který do detailu popsal, jak byly vraždy prováděny. Pro ŽivotvČesku.cz o Kopáčovi, který ve vězení spáchal sebevraždu, promluvil investigativní novinář Josef Klíma (70). Autentické snímky z vyšetřování pro ŽivotvČesku.cz poskytlo Muzeum Policie ČR.

Reklama:

Pětice pachatelů ve složení Karel Kopáč, Ludvík Černý, Vladimír Kuna, Petr Chodounský a Irena Meierová zabíjela v letech 1991 až 1993. Důvodem vražd byla touha po majetku a z části i osobní spory. Činnost gangu byla rozkrytá díky tomu, že se kriminalistům a ostravským potápěčům podařilo ze dna Orlické přehrady vyzvednout těla zavražděných osob, jak ukazuje seriál České televize Devadesátky.

Reklama:

Hlavu gangu a vrchního plánovače zločinných operací Karla Kopáče hraje v seriálu Igor Orozovič (37). Právě Kopáč byl klíčem k objasnění celého případu, když se rozhodl, že bude spolupracovat s policií a popíše roli svých kompliců. Ke spolupráci s kriminalisty ho vedlo několik důvodů. Ochrnul po autonehodě a bál se, že další členové gangu se ho budou chtít zbavit jako člověka, který je na obtíž.

Policisté mu také slíbili, že se bude moci vidět se svou partnerkou, kterou měl Kopáč velmi rád. Šéf gangu začal spolupracovat při objasňování složitého případu, a tak se vyhnul doživotnímu trestu, byl odsouzen na 21 let.

Pro muže na vozíčku, který nebyl schopen vykonávat sám základní tělesné potřeby, bylo vězení psychicky devastující. Dne 15. dubna 2004 se »kápo« orlických vrahů oběsil v kuřimské věznici.

"S Kopáčem jsem dělal rozhovor ve vězení a nejvíce mě zaujalo, že říkal u výslechu, že je pro trest smrti. Já jsem se mu říkal, že by trest smrti bývali dostali, vždyť zabili pět lidí. A on mi na to řekl, že vy novináři nic o trestu smrti nevíte, ani poslanci, kteří o tom hlasují. Když jste zločinec a hrozí vám doživotí, nebo deset či dvacet let, tak vždy máte pocit, že z toho nějak vyváznete. Ale kdyby nad námi visel trest smrti, tak bychom se sakra rozmýšleli, kolik lidí můžeme zabít, abychom ho nedostali," uvedl pro ŽivotvČesku.cz investigativní novinář Josef Klíma, který souhlasí s tím, že Kopáče velmi změnil pobyt na invalidním vozíčku.

Když kriminalisté začali dělat rekonstrukce vražd, tak Kopáč ochotně mluvil na kameru. Na archivních záběrech, které policie uvolnila, popisoval šéf gangu, že vraždu podnikatele Aleše Katovského, ke které došlo 5. dubna 1991, na poslední chvíli komplicovi Ludvíku Černému (ve vězení se přejmenoval na Zámečníka, pozn. red.) rozmlouval. Vyhublý zlomený muž na vozíčku kriminalistům řekl, že Černý zastřelil podnikatele bez jeho vědomí během jízdy, kdy Katovský řídil svůj vůz.

Aleš Katovský se znal s Kopáčem z posilovny a považoval ho za přítele. Podnikatel byl vylákán do Rudné u Prahy s tím, že dojde k výhodné směně valut. Na místě už čekal Ludvík Černý, který předstíral, že má o směnu peněz zájem, ale hotovost u sebe neměl. Katovský začal tušit zradu a chtěl z místa odjet. Ludvík Černý ale podnikatele požádal, aby ho vzal do auta a odvezl do Prahy. Katovský souhlasil za podmínky, že ho Kopáč ohlídá. Bylo to poslední špatné rozhodnutí v podnikatelově životě...

"Přijeli jsme asi v půl desáté večer, Katovský povídá, že se mu to nezdá. Černý tady totiž nestál. Katovský dále říká, že ten frajer nás tahá za nos. Já vyšel ven z auta a šel jsem se podívat, kde Černý je. Viděl jsem ho, jak jde od hospody od Červenků. Šel jsme mu naproti a říkám mu, že Katovský něco tuší, ať se na to vykašle, nic dělat nebudeme. Katovský otevřel dveře černého favorita a mával na nás, ať jdeme k němu. Já si sedl dovnitř, Černý obešel auto a šel si sednout k řidiči a mluvil s ním. Dohadovali se spolu, proč to nemá. Černý se zeptal, zda ho Katovský hodí do Prahy. Než Černý otevřel dveře, aby si sedl dozadu, tak Katovský říká, ať ho hlídám," uvedl na kameru v souvislosti s policejními záběry Karel Kopáč klidným hlasem.

Zda na poslední chvíli opravdu chtěl Kopáč celou akci ukončit, není jisté. Je možné, že šéf gangu chtěl před vyšetřovateli veškerou odpovědnost hodit na Ludvíka Černého. Ten o vraždě Katovského nikdy nemluvil, vždy tvrdil, že ve vězení sedí neprávem, že nevraždil.

"Na přejezdu se ozvala v autě rána. Za přejezdem auto jelo do protisměru. Černý chytil volant, já jsem vyřadil řadící páku. Začal jsem Černému říkat, co to děláš, co budeme dělat... On říkal, že ho hodíme vedle na sedačku. Černý vylezl k němu a snažili jsme se ho dostat na sedačku spolujezdce. Vůbec to nešlo, nohy byly zašprajcované pod pákama. Vůbec jsem si neuvědomoval, zda jsme zakrvácení. Byl hrozný déšť, vůbec jsem si neuvědomoval, zda jsme od krve. Jeli jsme směrem k Andělu a koukali, zda za námi někdo nejede, zda se něco neděje," popsal vyšetřovatelům první vraždu muž, který v minulosti zkoušel štěstí v Útvaru rychlého nasazení.

Tělo podnikatele Aleše Katovského skončilo na dně Orlické přehrady. Gang tehdy ještě nepoužil sud, podnikatelovo tělo bylo zamotané pouze do drátěného pletiva.

Kdyby tehdy vozidlo zastavila dopravní hlídka, tak by skončilo zřejmě u jedné vraždy a nikdo by orlický gang neznal. Jenže neprofesionálně provedená vražda Aleše Katovského gangu prošla. Vraždící mašinérie se začínala pomalu rozbíhat...

Následovala vražda jugoslávského podnikatele Leorenta Lipoveciho ve sklepě Kunova domu. Další obětí se stal starožitník Vlastimil Hodr, toho Ludvík Černý oloupil o zlaté pečetě. Následující obětí vrahů se stala Kunova matka Anna Medková. Pátou obětí gangu byl švagr Karla Kopáče Jaroslav Meier. Ludvík Černý provedl ještě sólovou akci bez zapojení dalších členů gangu - v červnu 1993 na objednávku zastřelil kosovského Albánce Afrima Kryezia.

Jediný, kdo z orlických vrahů je dnes ve vězení, je Ludvík Černý. Šance, že mu doživotní trest bude přerušen, je minimální. Na svobodě je ale Vladimír Kuna, který těla zavařoval do sudů, původně dostal doživotí, pak mu byl trest zkrácen, nakonec byl díky dobrému chování propuštěn.

Komplic orlických vrahů Petr Chodounský dostal původně 14 let, dnes už také za mřížemi není. Na 10 let byla odsouzena Kopáčova sestra Irena Meierová. V pardubické ženské věznici si odseděla 5 let, v roce 2002 byla díky dobrému chování též propuštěna.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: