Reklama:

Průběh onemocnění covid-19 může i bolet. Primář z infekčního oddělení prozradil, kdy se tak děje

Pacient - Ilustrační snímek
Pacient – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 2. 2021

Od začátku epidemie se v Česku prokazatelně nakazilo přes 1,1 milionu lidí, z toho téměř 996.000 se uzdravilo a 18.739 lidí s nákazou zemřelo. V současnosti je v Česku přes 108.500 nakažených. To jsou čísla, která vypovídají o velmi znepokojivém vývoji epidemie koronaviru v Česku. V nemocnicích, které jsou na hraně svých kapacit, bylo do středy 6195 pacientů s koronavirem. Větší část lidí, kteří se nakazili virem SARS-CoV-2, který způsobuje covid-19, mají sice lehký průběh, ale mohou zažívat poměrně nepříjemné stavy. Dokonce nesnesitelné bolesti. "Pokud jde o bolesti, tak pacienti mohou zaznamenat i bolesti břicha," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.

Reklama:

I když mezi takzvanými popírači onemocnění panují názory, že covid-19 je jen chřipečka či nemoc, která snad ani neexistuje, jiného názoru je specialista, který den co den se svým týmem bojuje o lidské životy a snaží se udržet jejich životní komfort. Primář Pavel Dlouhý přiblížil, že covid-19 je stále i téměř po roce své existence v Česku poměrně záludné onemocnění a mnohým pacientům může přinést velmi nepříjemné stavy.

"Středně těžký průběh, to je něco jako chřipka a součástí chřipky a covidu jsou bolesti svalů, kloubů, hlavy. Lidé popisují svůj stav tak, že bolesti jsou intenzivní a mnohdy i že jsou intenzivnější než u chřipky. Zkrátka bolí je celý člověk, horečky mají někdy 7 až 10 dnů a špatně se srážejí. Musí se brát velké množství léků proti horečce. Ke střednímu průběhu to patří a jde o jeden ze základních projevů infekce, tedy bolest svalů, kloubů, hlavy a někdy, co je zvláštnost, tak tam bývají bolesti břicha, což jsme na jaře nevnímali, protože počet případů nebyl tak vysoký. Ale dnes je jasně dáno, že součástí obrazu covidu jsou příznaky, které se váží na břicho, zažívací trakt, a to znamená, že nějaké procento pacientů, řekněme pětina, má průjmy, může to být i pocit na zvracení. Pokud jde o bolesti, tak pacienti mohou zaznamenat i bolesti břicha, i když jde o menší počet pacientů," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz primář Pavel Dlouhý, který je považován za uznávaného odborníka.

Reklama:

V současnosti epidemii Česko velmi těžko zvládá. Na jednotkách JIP a ARO je aktuálně volných 14 procent všech lůžek, z toho pro covidové pacienty jich zbývá 148.

Jedinou nadějí pro boj s virem je očkování. Od 27. prosince, kdy v Česku začalo proti novému koronaviru očkovat, dostalo obě potřebné dávky vakcíny 189.776 lidí. Zdravotníci dosud aplikovali přes 500.600 dávek vakcíny. Výrobci podle dostupných údajů dodali do Česka zatím přes 667.000 dávek vakcín, využity byly tedy asi tři čtvrtiny z nich. Česko má objednané vakcíny asi pro 11 milionů lidí

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: