Průjem a chybějící Endiaron, nebo strach ze zmatené komunikace. Ministr Válek útěkem před novinářem ukázal, jak to vypadá, když chlap má naděláno v gatích

Vlastimil Válek
Vlastimil Válek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 9. 2023

Komentář: Vlastimil Válek se zatím nepředvedl v roli, jak sliboval. Tedy ohledně toho, že český pacient bude mít péči jako v sousedním Německu. Místo toho spíše slibuje, že budou léky, a dále prohlubuje to, co mu je vyčítáno nejvíce - za svou komunikační strategii je značně kritizován. To umocnil navíc před pár dny, když »zbaběle« utekl před dotazy novinářů. S lehkou nadsázkou se dá klidně říct, že ho mohl zachvátit akutní průjem, na který by mu běžně stačil Endiaron - jenže ten v lékárnách chybí. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila experta na zdravotnictví Ondřeje Dostála, který úprk ministra okomentoval.

Ministerstvo se podle Válka, který to uvedl v pátek na tiskové konferenci, připravuje na to, aby bylo dost sirupů sloužících ke srážení teploty pro dětské pacienty, ale také na to, aby lékaři nemuseli jako loni doporučovat zoufalým rodičům drcení prášků pro dospělé. Resort kvůli zajištění dostatku preparátů navíc objednal i cizojazyčné šarže. S uklidněním o dostatku penicilinu přišel ministr dva dny poté, co před novináři kvůli této otázce utekl. Klidně by se dalo spekulovat, co stojí za jeho úprkem. S jemnou nadsázkou lze uvažovat o tom, že ho zastihl průjem, na který pomáhá Endiaron - jenže ten minimálně do konce roku bude chybět, informoval třeba portál iDnes.cz.

"Útěk ministra Válka před novinářem je ostudný. Vládě Petra Fialy je opakovaně vyčítána slabá komunikace, i proto jí také poslední průzkum CVVM přisoudil podporu už jen pouhých 25 procent občanů. Pokud běžné lidi trápí nedostatek léků, což je objektivní fakt, ministr se musí umět postavit před novináře a vysvětlit jim, co s tím udělá. Jenže Válek v minulém roce léky už několikrát slíbil, případně situaci zlehčoval tvrzeními, že k sehnání jsou. Ani jedno nebyla pravda, stačí se zeptat lékárníků. Nyní měl asi špatné svědomí, že by mu to novinář připomněl, tak využil zkušenost z válečných her na mobilu a zvolil taktiku rychlého »odpoutání od nepřítele«. K novináři, který s otázkami na ministra čekal, než skončí s házením na koš a testováním posilovacích strojů, je to ovšem velmi neuctivé," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál.

"Zde bych zmínil kontrast s jiným ministrem, panem Blažkem z ODS. Ten se nebál přijít na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii a byl ochoten i obhajovat své jednání na pódiu, akorát mu to organizátoři neumožnili. Tak chvíli diskutoval s obyčejnými lidmi, byť na něj křičeli a pískali, a pak si šel po své práci. Nemusíme s jeho názory souhlasit, ale takto by měli umět komunikovat všichni vládní ministři. Kdo se bojí živých lidí a umí jen přednášet připravené projevy, může vést pohřební ústav, nikoliv však ministerstvo," dodal pro ŽivotvČesku.cz expert na zdravotnictví Ondřej Dostál.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.