Reklama:

Průměrná mzda vzrostla na více než 34 tisíc. Lidé si oproti loňsku polepšili o 1600 korun

Lidé si polepšili o 1600 korun.
Lidé si polepšili o 1600 korun.
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 6. 2020

Průměrná mzda v Česku za první čtvrtletí meziročně vzrostla. A to o pět procent z 32 467 na 34 077 korun. V hrubém vyjádření si lidé oproti loňsku polepšili o 1 610 korun. Přesně polovina pracujících Čechů přitom bere více než 29 333 korun hrubého měsíčně. Druhá ale méně. Právě takový byl v prvním čtvrtletí medián mezd.

Spotřebitelské ceny se ve stejném období meziročně zvýšily o 3,6 procenta. To je reálně jen o 1,4 procenta.

Reklama:

Ekonomové neočekávají, že by letos na dlouhou trajektorii vyšších mezd současný stav navázal. Zlomové bude druhé čtvrtletí, kdy kvůli nejisté budoucnosti většina zaměstnavatelů přistoupila ke zastropování, nebo snížení mezd.

Medián mezd vzrostl meziročně o 5,8 procenta. U mužů činil 31 790 korun, u žen 26 723 korun.

Oproti předchozímu čtvrtletí průměrná mzda zdánlivě klesla. Při očištění od sezonních vlivů však o 1,1 procenta vzrostla. V prvním čtvrtletí přitom bývá nominální průměrná mzda vždy nižší než v posledním čtvrtletí předchozího roku.

Zdálo by se, že po Novém roce dochází vždy ke snížení mezd. Je to však z velké části optický klam. Mzdy v prvním čtvrtletí rostou nejen vzhledem k prvnímu čtvrtletí předchozího roku, ale také například vzhledem k druhému i třetímu,“ cituje portál Novinky.cz ekonom skupiny Natland Petr Bartoň.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: