Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, na druhém místě SPOLU. Předseda Ivan Bartoš prozradil, čemu musí čelit Piráti

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 9. 2021

Podle posledního předvolebního průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi, který probíhal mezi 13. a 24. zářím, by volby vyhrálo hnutí ANO. Od voličů by získalo 24,5 procenta hlasů. Druhou příčku by ovládla koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), která by obdržela 23 procent. Na třetí pozici by skončila koalice PirStan (Piráti a Starostové) s 20,5 procenty hlasů, kdy Starostové ve stranických preferencích přeskočili Piráty. "Z rostoucích preferencí našeho koaličního partnera mám logicky radost," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Ivan Bartoš (41).

Do Sněmovny by se podle průzkumu dostalo hnutí předsedy Tomia Okamury (49) Svoboda a přímá demokracie (SPD) s počtem 11,5 procent a také komunisté, kterým by voliči dali 5 procent hlasů, které jsou hraniční pro vstup do Sněmovny. Současná koaliční vládní strana ČSSD by pohořela. Do Sněmovny by se ale nedostala ani Přísaha a Trikolóra Svobodní Soukromníci.

Podle předsedy Pirátů nadcházející dva týdny před volbami budou klíčové. "I nadále platí, že s Piráty čelíme masivní diskreditační kampani a na průběžných průzkumech to tedy je logicky znát. Celkově ale věřím, že poslední dva týdny budou stěžejní, co se mobilizace voličů týče. Nepolevujeme a i nadále intenzivně předáváme společně voličům náš program v rámci setkávání s lidmi napříč celou republikou a stejně tak v závěrečných předvolebních debatách," řekl k aktuálnímu průzkumu pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.

Podle předvolebních průzkumů z přelomu srpna a září 2021 mají nejvyšší podporu hnutí ANO stávajícího premiéra Andreje Babiše (67), koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s volebním lídrem Petrem Fialou, koalice Piráti a Starostové (Piráti a STAN) s volebním lídrem Ivanem Bartošem a hnutí SPD, které ve všech průzkumech zaznamenává dostatečnou podporu pro vstup do Sněmovny (5 procent pro jednotlivé strany, resp. 8 procent pro dvoučlenné koalice a 11 procent pro vícečetné koalice). Nižší podporu, podle různých průzkumů nad nebo pod pětiprocentní hranicí, vykazují ČSSD, KSČM a hnutí Přísaha.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.