Reklama:

První ANO, druhá ODS, ukázal průzkum. Posílili komunisté. Politolog odmítl drama, jde o dozvuk eurovoleb

Petr Fiala a Andrej Babiš
Petr Fiala a Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 6. 2024

Komentář: Sněmovní volby by v červnu vyhrálo opoziční hnutí ANO s 32,9 procenta hlasů. Druhá by skončila vládní ODS s 14,8 procenta hlasů a třetí by byli vládní Piráti s 8,7 procenta hlasů. Pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny by překročily ještě opoziční SPD, vládní hnutí STAN a nově i KSČM. Proti březnovému modelu si významně pohoršili Piráti, SPD i vládní TOP 09, která by se v červnu do Sněmovny nedostala. Dál ztrácí i vládní lidovci, v červnu se před ně dostaly hnutí Přísaha a Motoristé sobě, které společně uspěly ve volbách do Evropského parlamentu (EP). Pro ŽivotvČesku.cz okomentoval výsledek voleb uznávaný český politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) Josef Mlejnek.

Reklama:

Nejnovější výsledky průzkumu agentury STEM zveřejnila v neděli televizní stanice CNN Prima News. Hnutí SPD podle autorů průzkumu pravděpodobně získalo v souvislosti s volbami do EP novou konkurenci pro roli reprezentanta protestních hlasů. Posiluje KSČM, která uspěla v rámci koalice STAČILO! v evropských volbách a rovněž strana PRO zůstává na zisku kolem dvou procent.

"Nejsilnějším projevem voleb do EP je růst relevance strany Motoristé sobě a posílení možného zisku hnutí Přísaha, které společně výrazně uspěly v evropských volbách," dodali zástupci agentury STEM.

Reklama:

V porovnání s březnovým volebním modelem si hnutí ANO udrželo 32,9 procenta hlasů, ODS si o tři desetiny procentního polepšila, naopak třetí Piráti a čtvrtá SPD s červnovou podporou 7,3 procenta si výrazně pohoršili, Piráti o 1,8 procentního bodu a SPD o dva procentní body. "V obou případech se dá říct, že výrazný pokles odráží i výsledky evropských voleb, ve kterých jak Piráti, tak SPD museli konstatovat velký neúspěch a ztrátu mandátů," uvedli autoři průzkumu.

Hnutí STAN si mírně polepšilo na 6,8 procenta. Do Sněmovny by v červnu prošli ještě komunisté v čele se znovuzvolenou europoslankyní Kateřinou Konečnou, získali by 5,1 procenta hlasů, oproti březnu o 0,6 procentního bodu více. Ve sněmovních volbách 2021 KSČM získala 3,6 procenta hlasů a do Sněmovny se nedostala.

Naproti tomu vládní TOP 09, pokud by kandidovala sama a nikoliv v koalici Spolu, by ve volbách v červnu s podporou 4,5 procenta poslanecké mandáty nezískala. To samé platí pro KDU-ČSL, pro které by v červnu hlasovalo 2,5 procenta voličů. V červnu se před ně dostala Přísaha s 3,7 procenta hlasů a Motoristé sobě s 2,7 procenta hlasů voličů.

Ohledně nejnovějších výsledků redakce ŽivotvČesku.cz oslovila respektovaného politologa Josefa Mlejnka, který je »vnímá jako zajímavé, nikoliv však zásadní«.

"Přijde mi to jako zajímavý otisk výsledku eurovoleb. To, že kampaň má vliv na lidi, to je z výsledků patrné. V tomto kontextu bych ještě ale počkal a nedělal významné závěry," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz vyhledávaný odborník v oboru politologie.

"Je to ale zajímavé, je zkrátka fakt, že eurovolby lehce s preferencemi některých stran zahýbaly, ale opravdu bych počkal, zda tento trend bude pokračovat. Spíše to vnímám - pokud bych to připodobnil - jako když hodíte kámen do vody, tak se objeví vlnky. Také je ale poteba připomenout, že se blíží krajské volby a začne kampaň, takže v rámci toho bych ještě počkal na nějaké hodnocení a uvidíme, jak se to vyvine do září," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek s tím, že pokud jde o komunisty, tak lídryně kandidátky Kateřina Konečná se vrátí do Bruselu, což bude mít reálně negativní vliv na další preference KSČM pro nadcházející měsíce. Dá se očkávat, že podobně tomu bude i u lídra kandidátky koalice Motoristé sobě a hnutí Přísaha Filipa Turka - a to podle rčení »sejde z očí, sejde z mysli«.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: