První červnový týden přinese letní teploty. Meteoroložka prozradila, kdy už to bude na koupání

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 5. 2021

Pondělí bude posledním květnovým dnem a hned v úterý 1. června se začne počasí vracet k dlouhodobému normálu. Zpočátku prvního červnového týdne se teploty vyšplhají na vytoužených 20 stupňů a už pátek přinese letní teploty, jakékoliv dešťové přeháňky pak budou pouze ojedinělé. Na koupání v přírodních vodních plochách to ale ještě nebude. "Teplota vody má vždy zpoždění za teplotou vzduchu. Na koupání to bude nejdřív v polovině června," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

V posledních dvou týdnech si lidé v Česku příliš pěkného počasí neužili. Sluneční paprsky se obvykle schovávaly za mraky a během všedních dní i víkendů nás provázely dešťové srážky. Teploty se pohybovaly hluboko pod dlouhodobým normálem, první červnový týden tento trend konečně zvrátí.

"V úterý po dlouhé době naměříme 20 stupňů Celsia a teploty půjdou pozvolna nahoru. Od pátku už by v odpoledních maximech mělo být až 25 stupňů, konečně letní teploty. I když se v odpoledních hodinách budou vyskytovat přeháňky, tak budou pouze ojedinělé, stejně tak jako bouřky. Slunečních paprsků bude v porovnání s předchozím týdnem daleko více a v porovnání s dlouhodobým normálem bychom se od pátku po dvaceti dnech měli dostat na normální teploty," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Letní teploty by mohly vyzývat k vodním radovánkám, kdo ale nemá vlastní vyhřívaný bazén, ještě si na ně nějakou dobu počká. Přírodní koupaliště se totiž budou ohřívat pozvolna.

"Teplota vody v přírodních koupalištích se pohybuje na 16 stupních Celsia, což je docela málo. Za 25 stupňů v odpoledních maximech v červnu budeme rádi a noci budou pořád relativně studené, až během prvního víkendu se dostaneme na 12 až 8 stupňů a teplota vody má vždy zpoždění za teplotou vzduchu. Na koupání to bude nejdřív v polovině června," doplnila pro ŽivotvČesku.cz odbornice na počasí Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.