První listopadový týden přinese razantní změnu počasí. Meteoroložka promluvila o sněhu a vydatných srážkách

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 11. 2021

Ještě během neděle platila výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) týkající se nebezpečí silného větru, ale situace už se naštěstí uklidnila. Počasí na začátku nového pracovního týdne i měsíce listopadu přinese teploty, které ovlivní nástup studené fronty od západu. "Ukončí teplé jižní proudění a přinese přibývání oblačnosti a déšť, srážkové úhrny se do úterního odpoledne budou pohybovat nejčastěji od 5 do 30 milimetrů. Ve čtvrtek místy očekáváme vydatné a trvalé srážky, kdy spadne až kolem 50 milimetrů za 24 hodin, vyjádřila se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Interval průměrných teplot se podle statistik ČHMÚ pohybuje v období od konce října do 21. listopadu v rozmezí 4,6 až 7,5 °C. Od roku 1941 byl evidován nejvyšší úhrn srážek 92 milimetrů, a to před 23 lety, naopak v roce 1983 jich bylo naměřeno nejméně – přesně čtyři milimetry. Prvního listopadu začíná také hydrologický nový rok, což má svůj konkrétní význam.

"Sníh, který spadne na horách, může roztát až v příštím roce. Letošní začátek listopadu bude na srážky bohatý, jen za první pracovní týden spadne více než je listopadový dlouhodobý normál, který je 46 milimetrů. Už v pondělí bude přes Česko přecházet vlnící se studená fronta od západu, ukončí teplé jižní proudění, přinese přibývání oblačnosti a déšť, srážkové úhrny se do úterního odpoledne budou pohybovat nejčastěji od 5 do 30 milimetrů. Ve středu počasí u nás začne ovlivňovat oblast nízkého tlaku vzduchu a zejména v noci na čtvrtek a ve čtvrtek místy očekáváme vydatné a trvalé srážky, kdy spadne až kolem 50 milimetrů za 24 hodin. Na vrcholcích Šumavy a Krkonoš se už během noci na úterý bude déšť měnit na déšť se sněhem. Po srážkově velmi chudém září a říjnu, je vláha třeba," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Teploty půjdou bohužel hodně rychle dolů a přechod do listopadu bude velmi citelný. "Ještě v neděli, tedy 31. října se ve Volarech teplota zastavila na 20 °C, v pondělí se ale od západu ochlazuje, na Karlovarsku a Ústecku se nejvyšší odpolední teploty zastaví do 9 °C, na Ostravsku však vystoupí na 17 °C. Úterní odpolední maxima se zastaví jen mezi 7 až 11 °C," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.