První mírné rozvolnění se blíží. Do dvou týdnů a za přísného testování, říká epidemiolog Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 2. 2021

S řadou tvrdých restrikcí se dá počítat nejméně do poloviny února, kdy následně ale dojde k prvnímu rozvolnění. Během následujících dvou týdnů by se totiž podle epidemiologa a poradce premiéra Andreje Babiše (66) mohli žáci vrátit do škol. "Do dvou týdnů by měly být otevřeny 1. stupně škol," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (56).

Před měsícem byl počet hospitalizovaných o 2000 větší a před týdnem v pondělí bylo v nemocnicích více než 6000 pacientů s covidem, tedy o 500 více než nyní. Podle ministerstva zdravotnictví jsou ale nemocnice na hraně svých kapacit. Přesto v současnosti dojde k tomu, že se žáci vrátí do tříd.

"Do dvou týdnů by měly být otevřeny 1. stupně škol, 9. třídy a maturitní ročníky, ovšem za přísného testování," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula to, co se v nadcházejícím čase v rámci rozvolnění stane.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se od loňského května do letošního ledna povedlo celkem ve všech školských zařízeních odhalit 1251 ohnisek šíření nákazy a vytrasovat 6264 pozitivních osob – žáků, učitelů a dalších zaměstnanců. Čili jde o menší číslo, než kolik se ukazuje v čísle nakažených lidí za den.

Resort školství od řešení situace dává trochu ruce pryč s tím, že za vše zodpovídá ministerstvo zdravotnictví. Oba úřady se však shodují, že takřka jediným východiskem je testování žáků na covid.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.