První odhad na jaro je poměrně příznivý. V březnu čekáme kladnou teplotní odchylku, uvedla meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 1. 2022

Leden se dostal do závěrečné fáze a jsou místa, kde lze každou chvíli čekat rašení sněženek. Po nevyzpytatelném únoru se o slovo přihlásí březen. "Hned březen by mohl přinést kladné teplotní odchylky," řekla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Bude letošní jaro také tak studené jako to loňské, které bylo nejchladnější za posledních 34 let? Nebo lze hned od března v České republice očekávat příjemné teploty? To jsou otázky, které zajímají nejen zemědělce.

"U výhledů počasí vycházíme ze sezonních modelů, které vydávají velká evropská a americká centra, musíme je ale brát hodně s rezervou. Nicméně jejich predikce na jarní období se pro střední Evropu relativně shodují. Centrum NCEP v poslední predikci vypočítává období od března do května jako teplotně nadprůměrné. Z jeho výpočtů by nejvýraznější kladné teplotní odchylky měl dosáhnout hned první meteorologický měsíc - březen," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Také výhled britské předpovědní služby Met Office se přiklání k teplotně nadprůměrnému jarnímu období v Evropě střední, a to s pravděpodobností 40 až 60 %, naopak teplotně podprůměrnému jaru dává mizivé šance.

"To ale neznamená, že k nám po přechodech studených front nepronikne na několik dnů studený vzduch a nebude se tvořit, zejména v březnu a na začátku dubna, sněhová přeháňka i v nížinách. Do jarního počasí také může zasáhnout rozpadlý polární vortex (též polární vortex či polární cyklóna, pozn. red.) a nastolit ledové počasí," dodala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.