První odhad na letošní zimu. Nadprůměrná teplotně, neznamená to ale, že nás nečeká nějaká sněhová kalamita, říká meteoroložka

Počasí - ilustrační snímek
Počasí – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 8. 2021

Evropu podle sezónního meteorologického modelů NCEP čeká celkově mírná a teplá zima. Z hlediska srážek by měla být normální, ale při vyšších teplotách. "Model se přiklání k tomu, že od listopadu do ledna bude v Evropě střední období ve všech měsících nadprůměrné v porovnání s dlouhodobým normálem," řekla pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí Dagmar Honsová.

Teplotně nadprůměrné zimy trvají ve střední Evropě prakticky stále posledních 10 let. To se bude týkat i zimy 2021/22, která bude s vysokou pravděpodobností teplotně nadprůměrná.

"Model NCEP se přiklání k tomu, že od listopadu do ledna bude v Evropě střední období ve všech měsících nadprůměrné v porovnání s dlouhodobým normálem. Zima tak bude zřejmě teplotně nadprůměrná. Ale to neznamená, že nás nečeká nějaká sněhová kalamita i v nížinách. Tyto výhledy musíme brát s rezervou," řekla k prvnímu odhadu na letošní zimu pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

V letech 2019 až 2021 se sluneční aktivita nacházela na svém pravidelném jedenáctiletém minimu. To znamená, že vzniká méně slunečních skvrn a dopadá na Zemi i méně sluneční energie. Pokud by tedy náhodou zima 2021/22 překvapila podprůměrnými teplotami, byla by to nejspíš ojedinělá výjimka. Ani teplotně nadprůměrná zima ale nemusí znamenat špatnou sezónu. Pokud je odchylka do 1 °C, mohou se vyskytnout i celé týdny mrazivého počasí nebo ladovské chumelenice.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.