První poražený epidemie: Prezident ČLK Milan Kubek už bude jen mlčet. Vysvětlil, co mu zavřelo pusu

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 2. 2022

Rozhodně si nemohl stěžovat, že by během koronavirové epidemie nebyl jeho hlas slyšet a jeho obličej vidět. Prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) se stal jednou z mediálních hvězd pandemie i díky tomu, že prosazoval povinné očkování. Nyní je přesvědčen, že řadu jeho výroků novináři vytrhli z kontextu a překroutili. "Nemám zájem se vyjadřovat," sdělil pro ŽivotvČesku.cz muž, jehož nápady a koncepci vláda Petra Fialy (57) odmítla.

Téma koronaviru rozdělilo českou společnost a její štěpení ještě dále prohluboval souboj mezi skupinami, které se nemohly shodnout ohledně vakcinace. Někde uprostřed boje, který se od medicínského a vědeckého posouval k boji ideologickému až dogmatickému, stáli ti, kteří říkali, že očkování je důležité, je ale třeba ho nechat na dobrovolném rozhodnutí každého jedince. Na opačných pólech celospolečenské debaty pak stáli fanatičtí odpůrci očkování proti těm, kteří ho chtěli povinně nařídit všem.

Mezi oddané přívržence povinného plošného očkování se řadil prezident České lékařské komory Milan Kubek, jehož ideje utrpěly dvojnásobnou porážku. Nátlak k povinnému očkování odmítl nejdříve Nejvyšší správní soud a pak i vláda Petra Fialy.

Z rozsudku soudu plyne, že nelze nutit lidi do dobrovolného očkování tím, že jim vláda zamezí žít tak, jak byli zvyklí a jak je běžné. "Tím by se totiž z dobrovolného očkování stalo prostřednictvím mimořádného opatření očkování povinné, neboť osobám neočkovaným by nezbývalo nic jiného, než se nechat naočkovat, pokud by chtěly běžně žít," sdělil novinářům soudce Petr Mikeš, když vysvětloval, proč Nejvyšší správní soud zamítl kontroly tzv. bezinfekčnosti.

Během dvou let s epidemií se Milan Kubek vyprofiloval do velkého příznivce očkování. Chtěl zavádět očkovací povinnost pro všechny lidi nad 18 let. "Česká lékařská komora už 20. listopadu vyzvala vládu, aby připravila potřebné legislativní kroky, aby se co nejdříve mohlo zavést povinné očkování pro všechny osoby starší 18 let, které nemají žádnou zdravotní kontradikci po očkování. Povinné očkování je cesta, jak dosáhnout potřebnou míru proočkovanosti. Nežijeme bohužel v ideálním světě, kdybychom v něm žili, tak by se lidé naočkovali kvůli tomu, že chtějí být zdraví, nechtějí zemřít a chtějí chránit své blízké a mají zodpovědnost ke svému okolí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz v době, kdy ještě vláda nerozhodla o tom, že koncept povinného očkování smete ze stolu.

Lidi, kteří se rozhodli, že dobrovolné očkování podstoupit nechtějí, pak Kubek nazýval »černými pasažéry« s tím, že je nutné je nějak motivovat či přesvědčit, aby vakcínu přijali. Prezident ČLK také uvedl, že jeho rodina čelí vyhrožování a že doufá, že policie proti »odmítačům« očkování zakročí.

Jenže odmítačem povinného očkování se nakonec stal i nový premiér Petr Fiala, který jasně řekl, že vakcína musí dál zůstat dobrovolná. Petr Fiala zdůraznil, že očkování dál podporuje, ale jeho vláda k tomu nikoho nebude nutit silou.

Rozhovor, jak se Milan Kubek cítí ve fázi, kdy vláda povinné očkování »odpískala«, poskytnout nechtěl. K tomu, jak nová vláda epidemii posuzuje, se odmítl vyjádřit s tím, že řada jeho výroků byla v minulosti médii překroucena a vytržena z kontextu. Pro ŽivotvČesku.cz také uvedl, že se mu nelíbí, když novináři dávají prostor lidem, kteří nejsou odborníci na danou problematiku.

"Nevyjadřuji se. Nesouvisí to s bezpečností mé rodiny, ale cokoliv řeknu, tak je vždy překrouceno a vytrháváno z kontextu. Nemám zájem se vyjadřovat," sdělil pro ŽivotvČesku.cz prezident ČLK v době, kdy vláda Petra Fialy zahájila rozvolňovací proces a vše nasvědčuje tomu, že nejhorší fáze epidemie končí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.