První předpověď počasí na letošní léto. Meteoroložka uvedla, že vlnám veder dosahujících 40 °C se Česko v budoucnu nevyhne

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Martina | Redaktorka a korektorka
[email protected]
Publikováno: 19. 4. 2024

Během pátečního dne lze očekávat oblačnou až zataženou oblohu, místy déšť nebo přeháňky, od vyšších poloh srážky sněhové. Ranní teploty se budou pohybovat v rozmezí 2 až -2 °C, denní teploty pak vystoupají na 8 až 12 °C, uvedla to konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz a zároveň upřesnila svou předpověď na blížící se volné dny.

sobotu lze očekávat zataženo, místy déšť nebo přeháňky, od vyšších poloh srážky sněhové, v noci a ráno sněžení i v nižších polohách. Ranní teploty 4 až -1 °C. Denní teploty 5 až 9 °C. 

neděli bude oblačno až polojasno, místy přeháňky, od vyšších poloh srážky sněhové, v noci a ráno sněžení i v nižších polohách. "Ranní teploty 1 až -3 °C. Denní teploty 6 až 10 °C," doplnila meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz a následně poskytla pár prvních informací o tom, jaké by mohlo být letošní léto.

"Závislosti a souvislosti v počasí mezi jednotlivými měsíci nebo ročními obdobími nejsou průkazné. Ale jsme v období klimatické změny, kdy jdou teploty stále nahoru, teplotně nadprůměrné jsou i teploty moří a oceánů. Závěry klimatických změn stále hovoří o tom, že teploty budou stále narůstat a že vlnám veder ani 40 °C se v budoucnu v Česku v létě nevyhneme," vysvětlila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ale není možné předpovědět, zda tomu tak bude už letos v létě, příští rok nebo za deset let.

V posledních letech máme prázdninové měsíce spojené s vlnami veder, suchem, ale i silnými bouřkami. "A podle výhledů počasí, které vydávají velká evropská a americká centra, bude i letošní teplota v červenci a srpnu v porovnání s dlouhodobým normálem nadprůměrná. To, kolik tropických dnů naměříme a zda se musíme připravit na vlny veder jako v letech 1994, 2015, 2018 nebo 2019, ale podle nich nelze předpovědět," sdělila odbornice přes počasí pro ŽivotvČesku.cz s tím, že stejně tak nelze předem říci, zda v letošním roce překročí teploty hranici 40 °C.

"Nejvyšší naměřená teplota na našem území je z 20. srpna 2012, kdy bylo v Dobřichovicích 40,4 °C. Ten den padalo teplotních rekordů hodně, ale 40 °C bylo překonáno pouze v Dobřichovicích. Například v Praze-Libuši bylo 39,6 °C, v Plzni-Bolevci 38 °C. Ještě předtím byla nejvyšší teplota pro Českou republiku z 27. 7. 1983, kdy bylo v Uhříněvsi naměřeno 40,2 °C, což je i nejvyšší červencová teplota. Nejvyšší teplota 37,8 °C, která byla naměřena v Praze-Klementinu, je z 27. července 1983," dodala na závěr pár dat z let minulých Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že vůbec nejvyšší teplota v Evropě byla naměřena nedávno na Sicílii, kdy rtuť teploměru 11. srpna 2021 vyšplhala na 48,7 °C. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.