První předvolební debata nemá podle odborníka vítěze. Popsal, jak překřikování Andreje Babiše ovlivnilo jeho voliče

Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 9. 2021

Premiér Andrej Babiš (67), Ivan Bartoš (41), vicepremiér Jan Hamáček (42) a za koalici Spolu Marian Jurečka (40) se střetli v první velké televizní debatě před sněmovními volbami, které se konají v říjnu. Šlo o poměrně vyostřenou diskuzi, kdy premiér poměrně často svým oponentům skákal do řeči. Politolog Josef Mlejnek pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak takové chování může vnímat volič.

Témat, která politici řešili, bylo několik. Od očkování, školství, přes zvládnutí pandemie, ale řešily se i důchody. Debata to ale nebyla klidná. Andreje Babiše kvůli jeho skákání do řeči několikrát »napomenul« Ivan Bartoš, který se o něm zároveň vyjádřil jako o nevychovaném člověku.

"Těžko určit vítěze debaty, protože v zásadě příznivci Andreje Babiše si řeknou, že zvítězil Babiš a příznivci Bartoše, že zvítězil Bartoš. Divák je dle mého nastaven politicky a vidí toho, koho volí, jako toho lepšího. Pak tu jsou voliči, kteří váhají a přelétají, takže se jim nemusí líbit, že Babiš skáče ostatním do řeči, na druhou stranu na jiné to může působit pozitivně, že Babiš je tvrďák, který se dokáže probojovat ke slovu," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek s tím, že chování premiéra ve studiu televize CNN Prima News nebude mít na voliče valný vliv.

Formát pořadu výrazně nedovoloval, až na několik výjimek, přímou výměnu názorů mezi politiky. Po úvodním slovu následovaly dotazy přítomných diváků ve studiu s tím, že každý z hostů měl minutu na odpověď.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.