První reakce Hradu na ruskou kauzu ministra Jana Hamáčka. Situaci sledujeme, vzkázal Miloš Zeman

Miloš Zeman a Jiří Ovčáček
Miloš Zeman a Jiří Ovčáček
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 5. 2021

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček (42) čelí nejvážnější krizi za celou politickou kariéru. Objevily se informace, že chtěl politicky obchodovat s Ruskem a měnit bezpečnost České republiky za dodávku vakcíny Sputnik V. Jan Hamáček to rázně odmítá. O kauzu se intenzivně zajímá také prezident, který byl ruské vakcíně v minulých týdnech nakloněn. "Situaci sledujeme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí prezidenta Miloše Zemana (76).

Ministr vnitra a v té době pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (42) měl přijít s návrhem, že nabídne Rusku politický obchod - Česko utají informace o ruském vlivu na výbuch vrbětického muničního skladu a Moskva pošle milion dávek vakcíny Sputnik V.

Jan Hamáček, který je také vicepremiérem a předsedou ČSSD tvrdí, že cestu do Moskvy reálně vykonat vůbec nechtěl, že šlo o zastírací manévr, jak z Ruska dostat českého velvyslance Vítězslava Pivoňku. Přesto je Jan Hamáček pod obrovským tlakem, jeho slovům nevěří opozice a dokonce i část rozpolcené ČSSD.

Veřejnost čeká, jak na ruský příběh Jana Hamáčka bude reagovat Hrad. Prezident Miloš Zeman zatím k případu přesné stanovisko nezaujal a čeká, co přinesou příští hodiny. "Situaci sledujeme a nekomentujeme," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Kdy se prezident vyjádří, zatím jeho mluvčí neupřesnil.

Ministr vnitra čelí nejtěžší zkoušce politické kariéry. Web Seznam Zprávy přinesl informace, že Jan Hamáček chtěl odjet do Ruska, aby tam s režimem Vladimira Putina vyjednal politický obchod. Do Česka měla putovat ruská vakcína a česká strana měla před veřejností zahladit, že podle Bezpečnostní informační služby stojí za explozemi ve vrbětickém muničním skladu ruští agenti. Jan Hamáček také snil o tom, že v Praze by se konal summit mezi Vladimirem Putinem a americkým prezidentem Joe Bidenem.

Jan Hamáček své záměry probíral s ředitelem Vojenského zpravodajství Janem Berounem, policejním ředitelem Janem Švejdarem, velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou a ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace Markem Šimandlem.

Ke schůzce se později připojil také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Právě ten novinářům jako první potvrdil, že schůzka proběhla. Jan Beroun, Jan Švejdar a Marek Šimandl měli Hamáčka od cesty zrazovat. Na ministra vnitra zabralo podle Seznam Zprávy až varování, že ruská strana by si ze schůzky pořídila záznam.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.