První slova Miloše Zemana po skonu muže, který pro něj byl rivalem, přítelem a člověkem, kterého si upřímně a opravdu vážil

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman
Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman
Foto: Se svolením Miloše Zemana
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 12. 11. 2023

Komentář: Dva moudří staří pánové na penzi, to byli Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman. Navzdory lítému boji v prezidentské volbě v roce 2013 uměli k sobě nalézt cestu, rádi diskutovali o současnosti i o dění v minulosti. Srdce Karla Schwarzenberga ale v sobotu dotlouklo. Zůstaly vzpomínky, se kterými se pro ŽivotvČesku.cz svěřil právě Miloš Zeman.

Karel Schwarzenberg bezesporu patřil mezi české velikány, vlastence srdcem. Byl ještě ze staré školy, a tak byl dalek prudkému a dramatickému odsuzování bližních za jejich prohřešky skutečné nebo domnělé. Nepřekvapí proto, že navzdory drsné kampani v prezidentské volbě v roce 2013 neměl překážek dál hovořit se svým rivalem Milošem Zemanem. Moudrost totiž velí nebojovat staré bitvy, ale se smířením jít dál a hledat a nalézat v životě nové a nové světlé body, které jsou lampami na cestě k věčnosti.

Odchod Karla Schwarzenberga zastihl Miloše Zemana v jeho novém domově v Lánech. Právě odtud je to co by kamenem dohodil do Dřevíče, kde byl Karel Schwarzenberg doma. Odešel tedy vlastně Zemanův dobrý soused. "Vážil jsem si Karla Schwarzenberga jako svého soupeře v prezidentské volbě a rád jsem s ním diskutoval i poté, co jsme se oba stali důchodci na invalidním vozíku. Naposledy jsme se nedávno setkali na jeho zámku v Dřevíči, bylo to velice příjemné a milé setkání," zavzpomínal Miloš Zeman pro ŽivotvČesku.cz na Karla Schwarzenberga.

Nebyla to ale jednosměrka, kdy by snad jen bývalý prezident po letech nalézal milá slova na adresu někdejšího soupeře z roku 2013. Karel Schwarzenberg nejen nezůstal nic dlužen, ba šel vstříc, prostě, vyjevil se jeho pohled na svět, přístup k životu, který zahrnoval velkorysost a lidskost. Obojí dnes zoufale chybí, v politice zvláště. "Musím říci, že to byl soupeř, který člověka opravdu bavil. Byl a dodnes to je zajímavý člověk, zkušený borec," vysekl letos v lednu Karel Schwarzenberg poklonu Miloši Zemanovi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.