První srpnový týden přinese super tropické teploty, bude lákat k vodě, uvedla meteoroložka. Prozradila, jak lze zadarmo udělat rychlotest na sinice

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 8. 2022

Zatímco poslední červencové dny přinesly do České republiky srážky, první srpnový týden se ponese v odlišném duchu. Teploty mohou vyšplhat až k super tropickým hodnotám a budou lákat k vodě, množství přeháněk navíc bude podprůměrné. "I jako celek bude druhý prázdninový měsíc srážkově spíše podprůměrný. Sucho tak budeme skloňovat i nadále," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová a poradila, jak otestovat kvalitu vody, ve které se budete chtít koupat.

Poslední červencový víkend byl na srážky bohatý, tedy zejména na východě území. Se srážkami přišel také pokles teplot, které na tropické hodnoty nedosahovaly. Druhá polovina prázdnin však přinese výraznou změnu, nejenže pršet bude v prvních dnech srpna minimálně, ale teploty budou stoupat až k super tropickým hodnotám.

"Hned první srpnový týden bude teplotně opět výrazně nadprůměrný, od jihozápadu k nám bude proudit teplý vzduch a teploty příští čtvrtek budou opět kulminovat až na super tropických hodnotách, tedy 36 °C. S vysokými teplotami bude souviset i vysoký výpar. A i jako celek bude druhý prázdninový měsíc srážkově spíše podprůměrný. Sucho tak budeme skloňovat i nadále," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Počasí prvního srpnového týdne bude zcela pochopitelně lákat k vodě, odbornice na počasí však upozorňuje na to, že kvalita vody už nemusí být tak dobrá jako v první polovině prázdnin. Proto je potřeba s tím počítat, a pokud se budete chtít jít koupat do přírodní nádrže, kterou neznáte, vyplatí se udělat si test kvality vody podle jednoduchého návodu. Výsledek bude znám do několika minut.

"Teplota vody se v přírodních nádržích pohybuje nejčastěji od 22 do 25 °C. Ale kvalita vody se pomalu zhoršuje, narůstá množství sinic a řas. Pokud se vydáváte do vody, kterou neznáte, a tudíž nemáte ověřenou její dobrou kvalitu, udělejte si rychlý test na sinice. Do sklenice (klidně i PET lahve) naberte vodu a nechte ji 20 minut stát. Pokud se vám ukáže nahoře kruh, který vypadá jako krupice, do vody raději nechoďte. Jsou v ní sinice," poradila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

V červenci bylo srážek podprůměrné množství a v kombinaci s vysokými teplotami tak Česká republika začala znovu skloňovat sucho. Podle expertky v oblasti meteorologie jde o trend, který bude pokračovat i v srpnu. Jen dvěma krajům se v tuto chvíli daří lépe než ostatním.

"Druhá polovina července kvůli suchému a teplotně nadprůměrnému počasí opět vrátila do Česka na většinu území sucho ve všech podobách, tedy půdní, meteorologické i hydrologické. Příznivá situace je pouze ve Středočeském a Jihočeském kraji," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.