První výhled počasí, kdy to už bude na koupání. O letní teploty nebude nouze, říká meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2024

Po nejteplejším únoru a březnu v historii měření a ještě v první dubnové dekádě, která přinášela letní teploty, to vypadalo, že koupací sezona odstartuje letos rekordně brzy. "Nyní se květnové teploty ale vrací k dlouhodobému teplotnímu normálu. Odpolední teploty se budou pohybovat kolem 20 °C, žádné letní teploty ale do konce května neočekáváme," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová a dále upřesnila, jak to bude ohledně letošní koupací sezony.

V odpoledních maximech budou teploty po zbytek května nejčastěji mezi 16 až 23 °C. "Oblačnost bude dost proměnlivá, počítat musíme s občasným deštěm nebo přeháňkami. Také teplota vody se v přírodních nádržích pohybuje v širokém intervalu, a to od 10 °C na Nechranické přehradě přes 12 °C na Lipně po 17 °C na Nových Mlýnech. Počasí nás bude do konce května lákat spíše na výlety než k vodě," podotkla pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

Červen je prvním meteorologicky letním měsícem v roce a podle dlouhodobého výhledu to vypadá, že přinese kladnou teplotní odchylku, čímž o letní teploty už nebude nouze. "Vloni koupací sezona odstartovala až ve druhé polovině června, ale v roce 2018 už na začátku května," ohlédla se do minulosti pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Čtvrteční ráno bylo tím nejchladnějším z celého týdne. "V mrazových kotlinách na Šumavě a v Jizerských horách teplota klesala pod bod mrazu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na Jizerce v Jizerských horách klesala k -4,5 °C. Čtvrtek přinese nejdelší délku slunečního svitu z celého týdne a jako jediný den se obejde beze srážek. Těšit se můžeme až na třináct hodin slunečního svitu. Kolem poledne bude skoro jasno a odpoledne bude převládat polojasno. Na horách se může tvořit kupovitá oblačnost. Slunečné počasí přináší oblast vysokého tlaku vzduchu se středem nad Velkou Británií. Denní pocitové teploty tak budou v rozmezí 16 až 20 °C, v Praze a ve Středočeském kraji až 21 °C," doplnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Také páteční počasí bude velmi příjemné. "Nejméně oblačnosti bude hned ráno a dopoledne –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ to bude skoro jasno až polojasno, už během dopoledne ale bude přibývat oblačnost na oblačno a během odpoledne se mohou ojediněle tvořit přeháňky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jejich srážkové úhrny budou hodně nízké. Denní pocitové teploty 17 až 22 °C," zdůraznila dále pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

O víkendu ještě bez plavek, ale počasí bude na grilování

V sobotu bude oblačno až polojasno, zejména na severu území místy přeháňky. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 18 až 22 °C.

V neděli lze očekávat polojasno až oblačno, zpočátku dne ojediněle přeháňky. Ranní teploty 10 až 6 °C. Denní teploty 18 až 22 °C.

Počasí v dalším týdnu

V pondělí bude jasno až polojasno. Ranní teploty 10 až 6 °C. Denní teploty 18 až 22 °C.

V úterý si počasí připraví jasno až polojasno, během dne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Ranní teploty 10 až 6 °C. Denní teploty 18 až 22 °C.

Ve středu lze od počasí očekávat oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Ranní teploty 10 až 6 °C. Denní teploty 18 až 22 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.