První výhled svátečního počasí: Velikonoce budou aprílové, hlásí meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 3. 2023

Letošní Velikonoce přinesou podle meteoroložky Dagmar Honsové poněkud rozporuplné počasí. Namísto slunce Česko čekají poměrně chladné teploty a přeháňky. "Odpolední teploty se o svátcích budou pohybovat do 10 stupňů Celsia," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí.

Velikonoce jsou pohyblivé svátky, které se slaví první neděli po prvním jarním úplňku. V kalendáři tak může velikonoční neděle připadnout na jakýkoli den od 20. března do 25. dubna. Za uvedené období možného výskytu Velikonoc vzroste průměrná denní teplota v pražském Klementinu z 5,4 °C na 10,2 °C. Letos Velikonoční pondělí připadá na 10. dubna. 

"Výhledy počasí ukazují první nástřely na Velikonoce. Ty přinesou zřejmě aprílový - tedy velice proměnlivý - charakter počasí, kdy bude převládat oblačno, počítat musíme s občasným deštěm nebo přeháňkami, na vrcholcích hor se ještě mohou vyskytnout přechodně i srážky smíšené nebo sněhové," popsala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, že odpolední teploty se budou zpravidla pohybovat do 10 °C. 

Nejvyšší teplota vzduchu během Velikonoc byla v Praze naměřena 23. dubna roku 1968 a vystoupila na 30,9 °C, naopak ta nejnižší byla naměřena na stanici Desná-Souš dne 21. března 1962, kdy teploměr ukázal jen -18,5 °C, v roce 2012 na Jizerce klesla rtuť teploměru 8. dubna dokonce k -20,5 °C.

V poslední době bylo chladno na Velikonoce také v roce 2008, kdy Velikonoční pondělí připadlo již na 20. března a průměrná teplota vzduchu se pohybovala kolem 0,2 °C, přičemž na většině území tehdy sněžilo. Naopak nejtepleji bylo koledníkům v roce 2009, to se Velikonoce slavily 12. dubna a nejvyšší odpolední teplota vystoupala dokonce přes 20 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.